Talent malého českého chlapce si podmanil celý svět. Za svůj herecký výkon získal Zlatý glóbus a Oscara

Další fotky

Ivan Jandl jako jediný český herec získal prestižní cenu amerického Oscara, stalo se tak v roce 1949. Bylo mu teprve 12 let. Poválečná doba se svými politickými změnami ale mladému herci nepřála, a tak se na jeho jméno téměř zapomnělo. Aby se tak nestalo úplně, byla v loňském roce odhalena v budově Českého rozhlasu na jeho počest pamětní deska.

Připomeňme si tedy tohoto herce, režiséra, fandu fotbalu, činorodého a obětavého člověka, který se bohužel narodil a žil v době, kdy totalismus jedné vlády zhatil život nejednoho nadaného člověka. A to k příležitosti 95. výročí vzniku Českého rozhlasu, jelikož i on nemalou měrou přispěl svou prací k budování jeho začátků.

Bohdalce je dnes 87 let. Víte, proč se oblíbená herečka kdysi objevila na seznamu StB?

Ivan Jandl se narodil 24. 1. 1937 v Praze do rodiny účetního Klementa Jandla a jeho ženy Boženy. I přes to, že jako malý prodělal obrnu, věnoval se fotbalu, dále chodil na klavír i do hereckého kroužku. Zkrátka všestranně nadané dítě. Díky jeho nepřehlédnutelnému talentu již v roce 1947 dostal svoji první filmovou roli. V té době byl již mladý Ivan Jandl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru. Právě tam ho objevil švýcarský režisér Fred Zinnemann, který hledal mladého herce do připravovaného filmu Poznamenaní.

Herec Jan Přeučil se stal prvním ambasadorem organizace YMCA v České republice

„Ten režisér sem tenkrát přijel do budovy pražského rozhlasu, protože prakticky po celé Evropě hledal dětské představitele. Zúčastnil se zkoušky Dismanova souboru a tam mě také slyšel, a tak jsem se dostal do Švýcarska, kde se ten film točil,“ řekl v jednom z mála rozhovorů pro Český rozhlas herec Ivan Jandl.

Přestože měl film, za který získal Oscara, světový ohlas, do povědomí české veřejnosti se nedostal. Vztahy mezi Spojenými státy a zeměmi pod sovětským vlivem byly stále napjatější. I proto si Jandl Oscara nemohl osobně převzít. Všechny cesty k úspěchu v zahraničí mu byly odříznuty a doma se o něm nemluvilo ani nepsalo. Kvůli přijetí amerických ocenění mu po komunistickém převratu v únoru 1948 tento režim, jak už tak bývalo zvykem, neumožnil ani vysokoškolské studium herectví.

Jan Kopečný je úspěšný muzikálový herec. Jakou roli si v dětství vysnil?

Podařilo se mu úspěšně dostudovat pouze na libeňském gymnáziu, kde byly jeho spolužáky například: herečka Jana Hlaváčová a režiséři Hynek Bočan a Miroslav Vildman. V této době v roce 1955 také založil dramatický sbor Studio 9. Od roku 1965 do roku 1972 pracoval v Československém rozhlase nejdříve jako programový dispečer a později jako rozhlasový hlasatel. Toto místo musel opět z politických důvodů opustit.

Herec Marvan natočil za necelých 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

Nadále se věnoval divadlu. Jeho nejvýznamnějším počinem byla herecká, dramaturgická i režisérská práce v hereckém klubu Gong. Zde se mu dostalo zadostiučinění.

Mezi členy ansámblu v Gongu patřili Jana Hlaváčová, Naďa Konvalinková, Miroslav Vildman, Hynek Bočan nebo Ladislav Cvekl. Jandlem režírovaná představení oceňovali jak diváci, tak odborní porotci na festivalech. Pod jeho vedením soubor uvedl operu Evžen Oněgin od Alexandra Sergejeviče Puškina a spoustu dalších úspěšných děl.

Su holka z Moravy. My tam zpíváme dřív než mluvíme, říká herečka Iva Pazderková

Dalo by se říci, že jeho život již od útlého mládí střídaly vzestupy i pády.

Nejinak tomu bylo i ke sklonku jeho nepříliš dlouhého života, který byl doprovázen nemocemi a zhoršeným sluchem. Jeho poslední tvůrčí prací a zároveň velkým koníčkem bylo hlasatelství fotbalových zápasů TJ Lokomotiva Praha. Zájem projevil i fotbalový klub Bohemians Praha, ale to pro sparťana srdcem i duší nebylo to pravé.

Konec života prožil často ve společnosti alkoholu, bezdětný, s pocitem zneuznání svého talentu i práce.

FOTO: Ivan Jandl

Ivan Jandl - jandl_1Ivan Jandl - Ivan Jandl po boku slavného Montgomeryho Clifta, v roli za kterou dostal oskaraIvan Jandl - jandl_3Ivan Jandl - jandl_6Ivan Jandl - jandl_2
Další fotky
Ivan Jandl - jandl_5Ivan Jandl - jandl_4

 

 

Dnes, 16:37
Lidé rádi používají různé příměry. Některé jsou používané velmi často a ztrácejí tak na významu....
Dnes, 14:12
Pluto bylo v srpnu roku 2006, a to na pražské vesmírné konferenci, zařazeno mezi trpasličí...
Dnes, 12:32
O podstatě komunistické spravedlnosti se začátkem 50. let u nás přesvědčil americký novinář William Nathan...
Dnes, 10:12
Když v roce 1679 francouzský matematik a fyzik Denis Papin vynalezl hrnec, v němž lze...
Dnes, 08:04
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
Včera, 18:35
Nevíme, jaký názor by na to měli v Americe, ale pro náš humoristický měsíčník SORRY...
Včera, 16:16
Na rozhraní Národního parku Vysoké Taury a Zillertalských Alp najdou turisté skutečný přírodní unikát, jeden...
Včera, 14:02
O prázdninách můžeme začít s nakládáním ovoce do alkoholu a cukru. A na podzim si...
Včera, 10:16
Devátá hodina večerní byla v mnoha rodinách časem, kdy se ztišilo rádio, zkušená ruka naladila...
Včera, 09:33
Milovníci památek a historie jistě budou souhlasit, že v okolí Prahy se vyskytuje poměrně mnoho...
Reklama