• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nádraží ve Františkových Lázních bude mít původní vzhled

  19.2.2024
  Simona Knotková

  Správa železnic v pondělí oficiálně zahájila rekonstrukci nádražní budovy ve Františkových Lázních na Chebsku.

  Stavba za 252 milionů má vrátit původně secesní budově historický vzhled a zároveň modernizovat prostory pro cestující a obsluhu stanice. Práce, které bude provádět sdružení firem Metrostav DIZ a Avers, mají být hotové v květnu příštího roku.

  Podle náměstka generálního ředitele Správy železnic pro modernizaci Mojmíra Nejezchleba je oprava budovy jen prvním krokem k modernizaci celé železniční stanice. „V těsném závěsu bude následovat rekonstrukce staničního zabezpečovacího zařízení, které je dožilé. Je to poměrně jednoduchá jednoletá akce, nebude to mít vliv na veřejnost a do konce roku bude hotova. Ta větší část, která se nyní projektuje, je rekonstrukce celé stanice, a pokud budou finanční zdroje, tak bychom chtěli v roce 2026 začít rekonstruovat celou stanici. Vznikne ostrovní nástupiště i podchod, který bude připraven i na prodloužení na druhou stranu stanice,“ řekl Nejezchleb.

  V pondělí zahájená rekonstrukce budovy z roku 1855 bude zahrnovat opravu fasády i střechy včetně historických říms, stavbaři upraví 11 bytů v horní části budovy a zmodernizují odbavovací halu i pokladny. K nádraží se zřídí přístupové chodníky, celý prostor tak bude bezbariérový. Venku pak přibudou cykloboxy a parkovací místa k nabíjení elektrokol.

  Město podle starostky Františkových Lázní Lenky Průšové (nez.) na rekonstrukci čekalo dlouhá léta. Je důležitá i z toho pohledu, že do města, které je zapsáno na seznamu UNESCO mezi dalšími evropskými lázeňskými městy, míří mnoho turistů a návštěvníků i po železnici. Navíc rekonstrukce podle projektu má vrátit budově původní vzhled, který do památkově chráněné lokality patří.

  Práce na rekonstrukci provoz nádraží nepřeruší. Cestujícím sice částečně znepříjemní pohyb po nádraží, ale celou stavbu to zároveň urychlí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte