V galerii Paláce Liebieg v horním centru Liberce budou dva měsíce fotografie, na nichž je na sklonku svého života umělecky i dokumentárně zachycený jeden z nejvýznamnější českých básníků 20. století Ivan Diviš. Jsou ze soukromého archivu německé fotografky Anji Walzové.
Výstava se koná ke 100. výročí Divišova narození, zemřel před 25 lety. Vystavené fotografie jsou z let 1995 až 1997. „Ukazují pohledy na Ivana Diviše při jeho setkávání s lidmi i místy v Čechách jako člověka plného emocí s vnitřními touhami i démony, s očekáváními i se zklamáními, s hořkostmi návratů i s pokorou k rodné zemi,“ uvedla kurátorka expozice Alena Brožová.
Dílo Diviše, který hluboce prožíval úděl člověka v současném světě a krizi civilizace, čítá přes tři desítky knih. V letech 1969 až 1997 žil v Německu, kde pracoval mimo jiné v Rádiu Svobodná Evropa. Do Česka se opakovaně vracel v polovině 90. let, aby se sem natrvalo vrátil v roce 1997, dva roky před svou smrtí. „Návštěvami v Čechách ho provázeli přátelé, kteří mu zprostředkovávali znovuobjevování českého prostředí v procesu hledání domova. Jedním z nich byl režisér Zdeněk Potužil, který Diviše přivezl do Českého Dubu, kam se pak básník opakovaně vracel,“ uvedla kurátorka.
V Českém Dubu na Liberecku se Diviš seznámil i s tehdejším ředitelem Podještědského muzea Tomášem Edelem, který je v regionu známý zejména jako objevitel pozůstatků českodubské johanitské komendy. „Oba si porozuměli lidsky a stali se vzácnými přáteli,“ uvedla Brožová. Spolu s mnichovskou fotografkou podle ní společně podnikli několik cest po vybraných místech v Čechách. „Ivan Diviš tak navštívil po dlouhé době svatovítskou katedrálu, Ještěd nebo zámek Sychrov,“ dodala kurátorka. Walzová dokumentovala také Divišovo stěhování z mnichovského bytu a jeho návrat do Čech.
Výstava nazvaná “Ivan Diviš. Cestou domů.“ bude návštěvníkům galerie přístupná od středy a potrvá do 11. listopadu.
Zdroj: ČTK