• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nákaza černým kašlem sílí. Přeočkujte se, radí hygienici

  21.2.2024
  Simona Knotková

  Hygienici v Olomouckém kraji od začátku letošního roku zaznamenali 26 případů onemocnění dávivým kašlem, loni za celý rok to bylo 139 případů.

  Vyšší výskyt tohoto onemocnění evidují odborníci od začátku loňského roku a tento trend pokračuje, informovala v úterý mluvčí krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Onemocnění se vyskytuje i přesto, že očkovanost dětí v České republice proti černému kašli je vysoká, imunita po očkování s věkem však pozvolna klesá. Na místě je proto přeočkování, upozorňují hygienici.

  V letech 2019 až 2022 evidovali hygienici celkem 172 případů dávivého kašle. „Od začátku roku 2023 zaznamenáváme zvyšující se trend výskytu dávivého kašle v kraji, který podle aktuálních dat pokračuje i v roce letošním. V roce 2023 jsme v Olomouckém kraji evidovali celkem 139 případů dávivého kašle, přičemž nejvyšší výskyt byl v okrese Olomouc se 102 případy, následoval Prostějov s 18 případy, Přerov (17) a Šumperk (2),“ uvedla mluvčí.

  Letos v lednu evidovali hygienici 15 případů tohoto onemocnění, převážná většina pacientů byla opět z okresu Olomouc. „Za druhý měsíc letošního roku jsme ke dni 18. února zaznamenali 11 případů onemocnění, z nichž sedm bylo v okrese Olomouc, tři v Šumperku a jeden v Prostějově. Onemocnění se objevuje napříč populací a týká se všech věkových skupin,“ doplnila Koutná.

  Původcem tohoto závažného akutního bakteriálního onemocnění dýchacího traktu jsou bakterie Bordetella pertusis a Bordetella parapertussis. Onemocnění, která vyvolávají, se označují jako pertuse (černý kašel, stodenní kašel) a parapertuse, které se vyznačují kratší dobou trvání příznaků a většinou lehčím průběhem onemocnění, popsali již dříve hygienici.

  Nejúčinnější prevencí je podle hygieniků očkování. Celoplošné povinné očkování proti černému kašli bylo zavedeno od roku 1958, od té doby výrazně klesla úmrtnost a nemocnost v dětské populaci. Onemocnění však podle hygieniků nevymizelo a od roku 1993 registrují jeho stoupající trend. Hygienici v této souvislosti apelují na přeoočkování. „Imunita po očkování se s věkem pozvolně snižuje. Přetrvání imunity se uvádí v rozmezí tří až 12 let. Státní zdravotní ústav doporučuje přeočkování dospělých alespoň jedenkrát za život kombinovanou vakcínou, a to především u těch, kteří plánují založení rodiny,“ dodala Koutná.

  Inkubační doba onemocnění trvá podle hygieniků šest až 21 dní. Onemocnění samotné trvá šest až osm týdnů a vyznačuje se typickým průběhem, který se zpočátku podobá nachlazení, projevuje se rýmou, kýcháním, lehkým kašlem, objevují se zanícené sliznice či zvýšená teplota, popsala mluvčí. Zhruba po týdnu tyto příznaky odezní a nastupuje záchvatovitý dráždivý, takzvaný kokrhavý kašel, nejčastěji v noci. Nejohroženější skupinou jsou podle hygieniků malé děti, u nichž může mít onemocnění těžký až fatální průběh. Onemocnění se léčí antibiotiky, nezbytná je proto rychlá a správná diagnostika.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte