• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Naše každodennosti, ale neopakovatelné. Severočeské muzeum vystavuje fotografie Petra Šimra

  23.6.2022
  Fefík

  Dlouhá léta patří ke kulturní tváři Liberce fotograf Petr Šimr, známý Liberečanům ponejvíce jako fotožurnalista. Samostatně i kolektivně vystavoval mnohokrát; současná, zatím nejrozsáhlejší výstava v Severočeském muzeu představuje v průřezu jeho životní téma – Liberec a lidé.

  Dlouhá léta patří ke kulturní tváři Liberce fotograf Petr Šimr, známý Liberečanům ponejvíce jako fotožurnalista. Samostatně i kolektivně vystavoval mnohokrát; současná, zatím nejrozsáhlejší výstava v Severočeském muzeu představuje v průřezu jeho životní téma – Liberec a lidé.

  Petr Šimr se řadí k významným fotografům našeho regionu a je dobře, že mu Severočeské muzeum tuto výstavu uspořádalo. Po dlouhých desetiletích plodné tvorby si ji bezesporu zaslouží,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně libereckého hejtmana.

  Výstava Liberec pohledem Petra Šimra prezentuje jeho rané fotografické dílo od roku 1972 až do současnosti. Ukazuje několik perspektiv. Jednak pozoruhodně sevřenou tvorbu založenou na typicky zhuštěné estetice černobílého výrazu a také unikátně zdokumentované proměny Liberce posledních čtyřiceti let.

  Šimr se vymyká linii výtvarně a umělecky zaměřených libereckých fotografů svým neiluzivním pojetím v duchu té nelepší tradice české dokumentární fotografie. Už od studií na Institutu výtvarné fotografie v Olomouci, která mu pomohla vytříbit jeho přirozenou inklinaci k pouliční dokumentaristice, se soustředil především na motivy svého rodného města. Soubor lapidárně nazvaný Liberec 1982–1983 je nejen úspěšným zakončením jeho studia fotografie, ale také určitým fotografickým mezníkem pro Liberec.

  V hlavní roli Jizerka. Expozice Muzea Jizerských hor představuje práce fotografa Jaromíra Bachtíka

   

  Nejstarší fotografie má možnost návštěvník zhlédnout i jako fotografickou smyčku ve videoprojekci doplňující původní dobové fotografie i současné printy, v procesu je i příprava plnohodnotné publikace Šimrových libereckých fotografií,“ řekl kurátor výstavy Luděk Lukuvka.

  Zasloužilý fotograf zachytil vnitřní tep Liberce s jeho obyvateli. Nejen reálný socialismus, dobu porevoluční euforie a chaosu, ale i současnost města pod Ještědem přináší fotografie syrové autenticity s nečekaně podmanivými záběry libereckých zákoutí. Jsou to ale především lidé, kteří na Šimrových fotografiích působí jako oslava života, jakkoliv pitoreskního a neutěšeného. Šimr nastavuje zrcadlo bez příkras a připomíná leckdy otupující každodennosti její neopakovatelnost. Výstava v Severočeském muzeu ukotvuje Petra Šimra mezi zavedená jména českého dokumentu v náležitě reprezentativním výběru. Výstava je k vidění do 28. června.

  Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj  Nepřehlédněte