• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Našly se dva ze tří obrazů, po kterých pátrali boleslavští gymnazisté

  30.1.2024
  Fefík

  Studenti a učitelé Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi slaví úspěch v pátrání po obrazech, které před více než 100 lety zdobily někdejší školní kapli.

  Dvě z pohřešovaných děl se díky Biskupství litoměřickému našla na biskupském gymnáziu v Bohosudově na Teplicku. Po třetím obrazu stále nejsou stopy. Škola zvažuje i jeho digitální rekonstrukci pomocí umělé inteligence.

  Trojice více než 2 metry vysokých maleb zdobila kapli někdejší mladoboleslavské reálky od roku 1912, kdy je na objednávku učitele náboženství Václava Davídka zhotovil akademický malíř Viktor Foerster, bratr hudebního skladatele J. B. Foerstera a proslulý pražský mozaikář. Nově nalezené obrazy zachycují zvěstování Panny Marie a modlitbu svatého Vojtěcha po návratu do vlasti. Motivem třetího, dosud nezvěstného díla je první svaté přijímání knížete Václava. Obrazy zmizely v souvislosti s rušením školní kaple po vzniku Československa.

  Multimediální kampaň HledámeObrazy.cz spustili po vánočních svátcích studenti maturitního ročníku. Během několika dnů se výzva k pátrání po ztracených dílech rozšířila po Mladoboleslavsku a díky zájmu médií i za hranice regionu. Právě to se ukázalo jako stěžejní – obrazy se našly až na úpatí Krušných hor, více než 100 kilometrů od auly, pro kterou vznikly.

  Návštěvnost mladoboleslavského Škoda Muzea byla v minulém roce opět na vzestupu

   

  „Krátce poté, co se obrazy objevily v novinách, mně napsala vedoucí majetkové správy Biskupství litoměřického, že velmi podobné obrazy mají na svém gymnáziu v Bohosudově. Přiložené byly dva snímky z inventáře diecéze. A já jsem na ně zůstal jen nevěřícně zírat,“ vzpomíná učitel Michal Bělka. Na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře vede seminář multimediální tvorby, kde kampaň vznikla.

  Spolu s ředitelem školy Petrem Dostálem a historikem Ladislavem Futterou si už obrazy prohlédli i osobně. A se zástupcem ředitelky bohosudovského gymnázia Jiřím Breuem se shodli, že není o čem pochybovat. „Jsou to ony. Spatřit poprvé svatého Vojtěcha a zvěstování Panny Marie v celé kráse a plných barvách byl silný zážitek. Biskupství i vedení bohosudovského gymnázia patří velké poděkování. Stejně tak i všem, kteří kampaň podpořili a dali o ní vědět dál,“ říká ředitel Petr Dostál.

  Největší obraz z čela někdejší kaple, který zachycuje první svaté přijímání svatého Václava, zůstává nezvěstný. Zároveň vyvstala nová výzva: zmapovat cestu obrazů z Mladé Boleslavi až na Teplicko.

  Zdroj: Bohumil Horáček, SM Mladá Boleslav  Nepřehlédněte