Nástěnné malby lemují trasu mezi Radotínem a Velkou Chuchlí

4.9.2021
Andrea Cerqueirová

FOTO: Nástěnné malby lemují železniční trasu

Nástěnné malby lemují železniční trasu - FOTO ZAPAD OTVIRAK Nástěnné malby lemují trasu mezi Radotínem a Velkou Chuchlí – Kun v behu – foto Správa železnicNástěnné malby lemují železniční trasu - FOTO ZAPAD OTVIRAK Nástěnné malby lemují trasu mezi Radotínem a Velkou Chuchlí – Anděl dnešní doby – foto Správa železnic

„V graffiti komunitě jsou členové skupiny Malujeme jinak respektovaní, a tudíž nevzniká potřeba do vytvořených děl dále zasahovat a ničit je,“ uvedla dále. Správa železnic se totiž touto cestou snaží předcházet tomu, aby v rámci rekonstrukce vyčištěné zdi nezaplavila pouze změť různých nápisů a kreseb. „Umělci, kteří jsou v projektu zapojeni, se dlouhodobě věnují graffiti a streetartu,“ řekla Friebová. S tím, že všechny nástěnné malby, které vzniknou v tomto projektu, jsou barevně omezené na šest odstínů barev, aby bylo celé dílo kompaktní a nepůsobilo překombinovaně. Každá malba funguje jako samostatný obraz, má svůj vlastní příběh a koncept. „U přejezdu ve Velké Chuchli jde o motiv Kůň v běhu, umělci se inspirovali konstruktivismem, gestickou malbou a dynamikou. Malba vznikla na ploše 900 metrů čtverečních,“ podotkla.

Anděl dnešní doby

„Dalším dílem na trase k Radotínu je symbolistický výjev s názvem Anděl dnešní doby. Nástěnné malbě dominuje anděl v pokleku s roztaženými křídly. Vznikl na stěně v místě stávající železniční zastávky Praha-Velká Chuchle,“ uvedla Friebová. Dominuje mu anděl v pokleku s roztaženými křídly. „Pod křídly se odehrává příběh náhodně naskládaných předmětů, které ve výsledném pohledu tvoří zrcadlově symetrickou kompozici, stejně jako křídla anděla. Symboly křídla a kola odkazují na znak, který v historii používaly České dráhy, a sice okřídlené kolo, znamení pohybu, rychlosti a logistiky,“ uvedla mluvčí. Obraz je vyobrazen na ploše 1100 metrů čtverečních.

Graffiti: Pro někoho umění, pro jiné vandalismus. Jak se městské části staví ke sprejerům?

Plejtvák, trilobit a mlýnské kolo

Motivy, vztahujícími se k Radotínu, jsou plejtvák, trilobit či symbol mlýnského kola. Ty Správě železnic, která je vlastníkem a správcem uvedených pozemků, doporučila právě městská část Praha 16-Radotín, která na svém webu mimo jiné informovala, že autory jsou výtvarníci z Česka a Německa, přičemž jejich Mural Art díla jsou součástí projektu STONES Mural Praha 2021. Jedná se o projekt evropského formátu, který pokrývá plochu stěn o rozměru jedenácti tisíc metrů čtverečních, přičemž stěny jsou rozděleny do několika ploch.

Prolnutí různých stylů

Myšlenkou díla na stěně při příjezdu do Radotína je prolnutí různých stylů do jednoho obrovského obrazu. Rozměry díla osmnácti autorů jsou taktéž ohromující: 500 metrů na délku a průměrně 5,5 metru na výšku. Jsou v něm obsaženy prvky moderního graffiti, abstrakce, komiksu nebo realistické zobrazení keporkaka v životní velikosti v podání Aleše Veselého z atelieru Malujeme jinak. Žlutá barva v pozadí má působit jako prozářená sluncem. Projekt STONES Mural Praha 2021 má být dokončen v srpnu letošního roku.

Dech beroucí graffiti v brazilském Riu zobrazují lidi všech kontinentů

Dech beroucí krása

Z výše uvedených děl je zřejmé, že graffiti mnohdy mívají významné poselství. Není to jen česká doména. Dech beroucí jsou kupříkladu ty, které zdobí ulici Avenida Rodrigues Alves (pojmenovanou po prezidentu Brazílie v letech 1902 až 1906) v centru brazilského Ria de Janeira, nacházející se u přístavu. Jsou dílem světoznámého brazilského graffiti umělce, který se jmenuje Eduardo Kobra, a znázorňují lidi žijící na všech světadílech. Nástěnné graffiti jsou dědictvím Letních olympijských her, které Rio de Janeiro hostilo v roce 2016. Jednalo se o olympijský bulvár, přičemž graffiti si objednal Mezinárodní olympijský výbor.

Na stejné lodi

Eduardo Kobra si dal záležet, rysy lidí z pěti kontinentů, kteří reprezentují černé, modré, zelené, červené a zlaté kruhy na olympijské vlajce, důkladně studoval. Po dva měsíce pracoval dvanáct hodin denně, dílo bylo dokončeno těsně před konáním olympiády. Do graffiti vtělil stěžejní hodnoty olympijských her, jejich cílem bylo ukázat, že všichni jsou spojeni, všichni jsou na stejné lodi. Dnes ulicí jezdí teenegaři na skatu nebo kolečkových bruslích, procházejí se tam zamilované páry, zdi si fotí turisté. Snad si podobnou oblibu a úžas získají i tzv. murály na rekonstruované trase mezi Radotínem a Velkou Chuchlí.Nepřehlédněte