• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Názor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne?

  28.12.2017
  Martin Dočekal

  Nabízím dva pohledy na investici do Bitcoinu. Jeden optimistický, druhý pesimistický. Jak už to tak bývá, pravda bude někde uprostřed.

  Pohled první: Rozhodně ano!

  Digitální měna Bitcoin stále posiluje. Ve čtvrtek 7. prosince překonala nejdříve hranici 14 tisíc dolarů a ještě během stejného dne vyrostla cena až k hranici 17 tisíc dolarů. O týden později, v sobotu 16. prosince se již obchodovala za cenu více než 19 000 dolarů.

  FOTO: Názor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne?

  Názor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne? - BitcoinNázor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne? - BitcoinNázor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne? - BitcoinNázor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne? - Graf investiční bubliny

  Na růst ceny bitcoinu spekulují i někteří významní čeští podnikatelé. Například Karel Janeček tuto kryptoměnu nakoupil již před více než rokem, tedy v době, kdy se bitcoin obchodoval za
  méně než 1 000 dolarů. Podle svých slov nakoupil tehdy bitcoin za pár milionů korun a v současné době lituje, že tehdy neměl k dispozici více prostředků.

  Bitcoin představuje novou dobu. Těží zejména z toho, že je první široce známou kryptoměnou. Jde o kombinaci technologie a důvěry. Slova o bublině čteme už od dob, kdy pokořil tehdy magickou hranici 1000 dolarů za kus.

  5 tipů, jak se nespálit při investování do podílových fondů

  Díky tomu, že jeho celkový objem je předem znám a tedy i jeho množství, cena bude dále růst. Jedná se o nové zlato. Ještě nenaplnil svůj potenciál a prochází jen dětskými nemocemi, které vnímáme jeho vysokou volatilitu. Jeho cena může podle některých analytiků v dlouhém horizontu dosahovat i několika milionů dolarů za kus. Současná tržní kapitalizace kolem 280 miliard dolarů (pro představu – ČEZ má kolem 10 miliard) je tak jen zlomkem toho, o jak velký trh v budoucnosti půjde.

  Navíc kryptoměn je dnes na trhu asi 1300, další vznikají. Pokud mají reálné použití, je růst jejich ceny opodstatněný. Příkladem může být měna IOTA, která umí rychle řešit mikrotransakce v rámci internetu věcí. A v tom mnoho lidí a firem vidí velkou budoucnost.

  První vlaštovkou je pak i vstup Bitcoinu na burzu CBOE v pondělí 11. prosince. Další americká burza pro futures, CME pak se spuštěním obchodování počítá v pondělí 18. prosince. Jedná se o potvrzení, že z nápadu „ajťáků“ se stal reálný finanční nástroj.

  Stejně tak roste počet reálných transakcí za zboží a služby u obchodníků, kteří Bitcoin přijímají. Tento trend bude pokračovat a Bitcoin je jen vstupenkou do této VIP společnosti nové doby.

  Finanční poradce? Ne děkuji

  Pohled druhý: Rozhodně ne!

  Tulipánové cibulky! Nechcete někdo tulipánové cibulky? I tak by se dal charakterizovat poslední vývoj Bitcoinu. V Nizozemsku jsme v letech 1634 až 1637 byli svědky stejného nadšení. Někteří lidé prodávali své domy, aby mohli být součástí tulipánové horečky. Zatímco na začátku této horečky stála cibulka tulipánu „Semper Augustus“ 1 gulden, na jejím konci v roce 1636 pak až 4600 guldenů.

  Dnes u Bitcoinu vidíme stejný vývoj, stejně jako u každé jiné investiční bubliny. Nemusíme chodit až pro tulipánové cibulky, v letech 2000-2001 také rostlo všechno s příponou .com o desítky až stovky procent. Pro zajímavost si najděte graf vývoje akcií Cisco. Dnes se o této skvělé investiční příležitosti můžeme dočíst i v bulvárních médiích. A stará dobrá investiční poučka říká, že pokud o skvělé investici ví i vaše trafikantka, ve skutečnosti tak skvělá nebude.

  Nová finta finančních poradců – poplatky u investic

  Myšlenka decentralizované měny je taktéž zcestná. Kryptoměny konkurují měnám vydávaným tradičními bankami. A ve chvíli, kdy se tato idea více rozvine, je více než pravděpodobné, že proti ní státy zakročí. Což se dnes už děje. Třeba v Maroku jsou zakázány platby Bitcoinem. V Bolívii, Ekvádoru nebo Nepálu jsou Bitocoin a další kryptoměny zakázány již delší dobu a je jen otázkou času, kdy se proti němu vzbouří i velké státy. Třeba Čína již první kroky podnikla.

  Pravděpodobnějším scénářem je tak vytvoření vlastních kryptoměn na státní bázi. Jak třeba potvrdil prezident FEDu William Dudley pro server CNBC, americká centrální banka uvažuje o vytvoření vlastní digitální měny. Obdobně se začínají vyjadřovat i představitelé dalších centrálních bank. Ve Venezuele by tento krok zase pomohl v boji proti sankcím ze strany USA a recesi, která v zemi panuje. Kryptoměny konkurují měnám vydávaným tradičními bankami.

  FOTO: Názor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne?

  Názor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne? - BitcoinNázor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne? - BitcoinNázor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne? - BitcoinNázor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne? - Graf investiční bubliny

     Nepřehlédněte