Neberte nám svátky. Odbory i zaměstnanci obchodních řetězců nechtějí zrušit zákaz prodeje o státních svátcích

Neberte nám svátky. Zelené pásky s tímto nápisem nosí zaměstnanci obchodních řetězců v reakci na návrhy, jež mají okleštit nebo zrušit zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který v současnosti zakazuje obchodům s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních prodávat o vybraných státních svátcích. Kampaň, zahájenou 29. října, iniciovala Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb. Rozdáno bylo 80 tisíc pásek po celé republice.

Jedná se o tyto státní svátky: 1. ledna – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok, pohyblivé Velikonoční pondělí, 8. května – Den vítězství, 28. září – Den české státnosti, 28. října – Den vzniku samostatného československého státu, 25. prosince – 1. svátek vánoční, 26. prosince – 2. svátek vánoční, přičemž na Štědrý den 24. prosince smí být otevřeno jen do 12 hodin.
V Poslanecké sněmovně byl letos v lednu hned v prvním čtení zamítnut návrh ODS na zrušení zákona, tedy zákazu prodeje o vybraných státních svátcích. Nyní ve sněmovně leží návrh Patrika Nachera (ANO) na vyjmutí velkoobchodních prodejen ze zákona a pozměňovací návrh Miroslava Kalouska (TOP 09) na zrušení celého zákona.

Zákaz o všech státních svátcích?

Podle slov prezidentky Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renáty Burianové je o kampaň odborů velký zájem, neboť si přejí mít prodejny o svátcích uzavřené a minimálně zachovat stávající stav. „KDU-ČSL slíbila předložit zákaz na všech třináct státních svátků, zda to předloží, nevím, ale podporujeme to,“ dodala. Veřejnost by aspoň netápala, kdy o svátcích je zavřeno a kdy ne. Odbory podle jejích slov v minulosti přistoupily na kompromis sedmi svátků, neboť větší varianta neměla šanci projít. „Rozhodně nechceme uzavřít obchody v neděli, na to v České republice není spotřebitelská ani politická vůle,“ dodala.

Vyšší kompetence sester vyžadují lepší ohodnocení i patřičné vzdělání

Nejhorší reakci na kampaň zaznamenali, podle slov Burianové, zaměstnanci ve firmě Marks & Spencer, kde jim „bylo vyhrožováno porušením pracovní kázně s příslušnými důsledky“. „To je naprosto skandální přístup,“ uvedla Burianová. Ve Velké Británii, odkud firma pochází, by si vedení nic takového nedovolilo, neboť tam jsou na podobné protesty zvyklí. „Žádala jsem o přehodnocení stanoviska, doposud bez odezvy,“ dodala Burianová.

Podpora malého a středního podnikání

Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb argumentuje pro zachování zákona mimo jiné tak, že se tím Česká republika přiblížila okolním zemím. Kupříkladu v Rakousku a Německu je v obchodech zavřeno o svátcích a nedělích, pouze ve všedních dnech se tam nyní prodlužuje otevírací doba obchodů, o všech svátcích a nedělích mají zavřeno i obchody v Polsku. Na Slovensku nově prošlo zavření obchodů o všech 15 státních svátcích.

Tím, že se zákaz vztahuje jen na provozovny s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních, chtěly odbory, podle slov Burianové, podpořit malé a střední podnikání (nikoli e-shopy), důvodem byla i jiná otevírací doba velkých supermarketů a hypermarketů oproti menším prodejnám i v rámci stejného řetězce. „Nebylo výjimkou, že velké prodejny měly na Štědrý den otevřeno do 17 hodin, v jiné sváteční dny často až do 22 hodin i 24 hodin. Menší formáty prodejen měly otevírací dobu kratší,“ řekla Burianová.

Regulace je důležitá, jinak by byl konkurenční boj

I řetězce přiznávají, že u nás je tradice regulací a bez nich by provozovny nezavřely, neboť konkurence by měla otevřeno. „I proto je zapotřebí zákon,“ dodala. Dalším argumentem je podle ní to, že inventurní práce (na které kritici zákazu prodeje o svátcích poukazují) provádějí dle zjištění Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb většinou externí firmy v nočních hodinách v jiné dny. Také podle ní není pravda, že by se zvyšovala nezaměstnanost. „Neznáme nikoho, kdo by byl v důsledku toho propuštěn,“ řekla Burianová.

FOTO: Neberte nám svátky

Neberte nám svátky - Letacek 2 – foto ACNeberte nám svátky - matky malých dětí 1Neberte nám svátky - Praha,_Národní_třída,_Tesco, Máj

Ani podle ní neklesly zisky prodejen, naopak stoupají. Co se týče toho, že zákaz prodeje o svátcích připravuje zaměstnance o přivýdělek, Ivo Grossmann z Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb řekl, že za směnu na státní svátek je nejprve nabízeno náhradní volno, až po dohodě se zaměstnavatelem příplatek. Uzavření obchodů na svátky nečiní problém ani většině obyvatelstva (42 procent je určitě pro zákaz prodej o svátcích, 23 procent spíše pro).

Dnes, 15:40
Je to kapka v moři. Ale bez těch kapek by ani to moře neexistovalo. Malá,...
Dnes, 13:40
Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil...
Dnes, 11:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 11:40
Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři...
Dnes, 10:20
Škrábe vás v krku? Nemůžete se zbavit posledních zbytků nachlazení? Místo do lékárny zamiřte na...
Dnes, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Dnes, 08:11
Filmů zabývajících se tématem druhé světové války je v současnosti nepřeberné množství, jedním z prvních...
Včera, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Včera, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Včera, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Včera, 11:40
Lidské tělo je bezesporu nesmírně složité. Troufáme si i říci, že je nejsložitějším živým organismem,...
Reklama