Jihlavští radní oznámili překvapivý objev středověkého důlního díla pod vrchem Rudný. Šachta svatého Jiří, jak se důl nazývá, mapuje historii těžby stříbra v regionu od konce 13. až do 18. století. Radnice nyní plánuje tuto unikátní památku zpřístupnit veřejnosti.
K odhalení došlo během prací na zajištění nebezpečného propadu u šachty, které provedl státní podnik Diamo. Náměstek primátora Radek Popelka označil nález za mimořádný a uvedl, že podobný objev nemá v Česku ani v Evropě obdoby.
Jihlava, nejstarší královské horní město v českých zemích, bylo centrem těžby stříbra již od 13. století. Náměstek Martin Laštovička vyjádřil nadšení z možnosti prezentovat tuto slavnou historii veřejnosti.
Během zajišťovacích prací bylo odtěženo velké množství zeminy a ústí šachty zpevněno betonem a překryto železnou mříží. Odkryta byla i tzv. „kapsa“ s pozůstatky desetimetrového důlního kola sloužícího k odčerpávání vody a vyvážení vytěženého materiálu.
Šachta svatého Jiří může sahat až do hloubky 80 metrů, přesná hloubka však zatím není známa kvůli nánosům sedimentu. V okolí šachty již přibývají dřevěné repliky připomínající středověkou těžbu, včetně ruční pumpy a těžebního vrátku.
Město plánuje další úpravy, včetně zabezpečení skalnatých svahů a vytvoření přístupové štoly. V budoucnu by zde měl vzniknout malý hornický skanzen. Návštěvníci by měli mít možnost procházet i 30 metrů dlouhou odvodňovací štolou.
Zdroj: ČTK