Necelá stovka migrantů skončila v rukou policie

1.10.2022
Simona Knotková

Policisté ve Zlínském kraji za posledních 24 hodin zajistili dalších 97 migrantů, zadrželi i tři převaděče. Česko zavedlo kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů o půlnoci ze středy na čtvrtek kontroly na hranicích se Slovenskem. Policie kontroluje 27 bývalých hraničních přechodů, jinde nelze státní hranice překračovat. Policisté hlídají i takzvanou zelenou hranici. Ve Zlínském kraji jde o sedm silničních hraničních přechodů a dva železniční.

Větší skupiny běženců policisté od pátečního rána zajistili ve Francově Lhotě,Honí Lideči, Žítkové či Bojkovicích. Ve Starém Hrozenkově policejní hlídka zastavila osobní auto, ve kterém převaděč vezl sedm utečenců. „Sedmadvaceti migrantům byl odepřen vstup do ČR a 39 migrantů bylo vráceno na Slovensko,“ uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová. V prvních hodinách po platnosti opatření, do čtvrtečních 10:00, bylo v kraji zajištěno 56 běženců. Od půlnoci ze středy na čtvrtek do pátečních 07:00 zajistili policisté 115 migrantů a v následujících 24 hodinách 97.

Hranice se Slovenskem kontrolují stovky policistů. Náměstek krajského policejního ředitele Bohdan Varyš již dříve řekl, že ze Zlínského kraje je nasazeno 88 policistů a celníků v jedné dvanáctihodinové směně. Denně jde o 176 lidí. Do Zlínského kraje začali proudit migranti, zejména Syřani, ve zvýšené míře od 20. května, do středy 28. září jich policie evidovala přes 3150. Převáženi jsou do migračního centra v Holešově na Kroměřížsku.

V areálu policejní školy v Holešově stojí velkokapacitní stany, které fungují jako mobilní kanceláře. Policisté v nich kontrolují, zda nejsou běženci ozbrojeni, kontrolují jejich totožnost, fotografují je a berou jim otisky prstů. Poté je převezou na vlakové nádraží do Břeclavi nebo Hulína, odkud běženci z republiky odjedou nebo pokračují k vyřízení svého pobytu na území České republiky. Česko je pro migranty vesměs tranzitní zemí, pokračují zejména do Německa.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte