• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kam na koupačku? Známe 5 nejlepších vodních přehrad ve středních Čechách

  20.7.2018
  Redakce

  Přehrady původně sloužily výhradně k uchování a udržování vody na období sucha, což je v dnešní době aktuální téma. Na většině území Česka je vody nedostatek a v budoucnu bude ještě hůř. Jenže na tuto původní funkci si dnes již málokdo vzpomene. Dnes se přehrady využívají hlavně ke koupání. Máme pro vás pět tipů, kam můžete v horkých dnech vyrazit.

  Kamýk

  Jde o přehradní nádrž na řece Vltavě u obce Kamýk nad Vltavou. Byla vybudována v letech 1957 až 1962 pro vyrovnání kolísavého odtoku z elektrárny Orlík. Přehrada dále slouží k ochraně před povodní, vyrovnání průtoku, energetiky a také cestovnímu ruchu a turistice. Rekreovat se můžete v některém z hotelů v blízkém okolí této vodní nádrže.

  Jedinečné přírodní koupaliště ze Skalního pramene. Víme, kde ho najdete

  Vrané

  Tato vodní nádrž má na levém břehu má k dispozici plavební komoru. Přehrada byla postavena vůbec jako první, a to v letech 1930 až 1936. Jejím hlavní úkolem je regulace vody z odtoku Vltavské kaskády. Součástí je i vodní elektrárna u Štěchovic. Zde již není tolik turistů, takže budete mít určitě více klidu ke koupání. I zde si můžete vybrat z kempů, hotelů, pláží i restaurací.

  Můžete vyrazit na koupačku. Kvalita vody ve středočeských koupalištích je výborná

  Orlík

  Další vodní nádrž na „Vltavské kaskádě“ se nachází v Solenicích u Příbrami. Má největší objem zadržované vody, konkrétně 76 milionů kubíků a je také nejhlubší, až 74 metrů, což je opravdu obdivuhodné číslo. Má nejmohutnější hráz. Hlavní turistickou atrakcí je zámek Orlík a hrad Zvíkov, který se nachází jen několik metrů nad hladinou. I tady najdete mnoho hotelů. Můžete se svézt třeba parníkem, který pluje od hradu Zvíkova až k zámku Orlík.

  Slapy

  Tato vodní přehrada je u obce Slapy. Nabízí mnoho skvělých míst ke koupání i s dětmi. Je tu větší klid než na Orlíku. I tady je možné se ubytovat a můžete se rozhodnout, jestli půjdete na placenou nebo neplacenou pláž. S rodinou si můžete udělat procházku třeba na vyhlídku Homolka nebo na zámek Jablonná nad Vltavou. Na Slapech se rozhodně nudit nebudete.

  Švihov

  Tuto vodní nádrž lidé znají spíše pod názvem Želivka. Přehrada Švihov je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro střední Čechy i Prahu a jde o největší vodárenskou nádrž nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. I tuto oblast navštěvuje řada turistů. V okolí najdete mnoho hotelů a kempů.

  FOTO: 5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách

  5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách - 5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách - 5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách - Vrané5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách - Slapy5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách - Želivka


  Nepřehlédněte