16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Nejromantičtější zámek na Slovensku, termální prameny a půvabná příroda. Horní Nitra je kraj, odkud se vám nebude chtít

Jsme v turistické destinaci Horní Nitra, někdejším báňském regionu, pod kopci Karpat, která nabízí nepřeberné množství zážitků. Také návraty do bohaté historie a přírodní scenérie, které nemají konkurenci.

Reklama

Bojnice, městečko na středním Slovensku v Hornonitrianské kotlině

Ze tří stran je chráněno Strážovskými vrchy a Malou Magurou s bohatými listnatými a jehličnatými lesy. Místní říkají, že si v Bojnicích každý najde to své. A je to pravda. Milovníci přírody tu mají množství procházek, turistických tras a cyklotras, nebo úchvatné je romantické prostředí zámeckého parku a lázeňské kolonády. Pro historiky je tu pohádkový zámek, který patří k nejnavštěvovanějším na Slovensku. Zámek je opředen legendami a pověstmi, ožívají tady pohádky, příjemné jsou i procházky centrem městečka. Bojnice jsou tady i pro zdraví, termální prameny a půvabná příroda tvoří už po staletí vzájemnou harmonii.

František

Františkolázeňské prameny k pitné kúře i koupelím. Vedou k nim procházky plné venkovních artefaktů!

Bojnický zámek je klenot

Nejromantičtější zámek Slovenska, národní kulturní památku a dominantu místa nelze minout. Jeho romantický vzhled láká rok co rok tisíce návštěvníků, ohromují hradby, portály, stěny, atiky i kované detaily. Návštěvníky zámku oslní také zlatý sál s pozlaceným andělským stropem, mramorová, erbová nebo rytířská síň a orientální salón.

K bojnickému zámku patří i park, samozřejmě také romantický, se vzácnými stromy a keři. Před vchodem do zámku upoutá sedmisetletá Lípa krále Matyáše, která je pravděpodobně nejstarším stromem na Slovensku. Park pokračuje dále lesoparkem ve Strážovských vrších.

Posledními šlechtickými majiteli zámku byli téměř tři sta let Pálffyovci, jeden z nejvýznamnějších rodů Rakousko-Uherské monarchie. Zámek má ve svých bohatých sbírkách přes šest tisíc uměleckých předmětů, nejvzácnější z nich je středověký oltář ze 14. století od italského mistra Narda di Cione z Florencie.

Tip na výlet: Navštivte Kravaře, zámek slavného a úspěšného alchymisty Sendivoje

Turisté se v oblasti Horní Nitry potkávají hned se třemi řekami

Především je to Nitra, které se říká národní řeka, pak jsou to dva menší toky, které se do ní vlévají, z pravé strany Nitrica a z levé Handlovka.

Otevřenou náruč nabízí zdejší příroda díky dvěma chráněným krajinným oblastem Ponitrie a Strážovské vrhy, také čtyř přírodních rezervací Biely kameň, Buchlov, Makovište a Temešská skala. Turistickou nabídku ještě doplňuje národní přírodní památka Prepoštská jaskyňa a pět přírodních památek Hradisko, Kobylince, Končitá, Prielom Nitrice a Sivý kameň.

Aktivní turisté mají v hornonitranské oblasti hned několik možností, jak si užít skvělé zážitky. Vybírat si mohou mezi naučnými chodníky, které je dovedou na Vtáčnik nebo Buchlov, nabízí se také naučný chodník Fraňa Madvu, který vede z Nitrianských Sučian přes Madvovu dolinku do Nitrianského Rudna nebo naučný chodník na Vyšehrad, který je také významnou archeologickou lokalitou.

Tip na výlet: Zámek Moravská Třebová. Renesanční perla se středověkou mučírnou

 

Před 2 hodinami
Mašinérie Hitlerovy Třetí říše by nemohla vzniknout, existovat a rozvíjet se bez systému a řádu,...
Dnes, 16:00
Každého potká v životě bolest a smutek. Přestože se jedná o normální, zdravé emoce, vyžívat...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 14:00
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Dnes, 11:30
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Dnes, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Dnes, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
Včera, 17:30
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
Včera, 16:00
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
Včera, 14:00
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
Včera, 11:30
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Reklama