• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Největší dopravní omezení čekají řidiče v Semilech

  12.5.2024
  Simona Knotková

  V Libereckém kraji čekají v létě největší komplikace řidiče v Semilech a České Lípě. Důvodem jsou rekonstrukce mostů.

  S omezením musí počítat motoristé také třeba na silnici I/14 v Poniklé na Semilsku nebo na I/13 u Jablonného v Podještědí na Liberecku. Naopak by do prázdnin měla skončit omezení na silnici I/9 mezi Svorem a Novým Borem na Českolipsku, kterou stavbaři rozšiřují z dvoupruhu na čtyřpruh, a také na silnici I/35 Z Liberce na Prahu u Žďárku na Liberecku.

  Zřejmě nejkomplikovanější je už teď doprava v České Lípě a jiné to nebude ani v létě. Ve třetím největším městě Libereckého kraje stavbaři od března pracují na rekonstrukci mostu na hlavním tahu I/9, který bourají a nahrazují novým. Doprava je tam svedena na polovinu mostu a řízena kyvadlově semafory. Kamiony nad 40 tun musí po objízdných trasách přes Srní a Zákupy. Kvůli projektu zhruba za 300 milionů korun tam musí podle informací z Ředitelství silnic a dálnic ČR řidiči počítat s omezením i v příštím roce.

  Dopravu ve městě ale od dubna ještě zkomplikovala rekonstrukce mostu v Děčínské ulici, který je součástí krajské silnice II/262. Vozy do 3,5 tuny a autobusy ve směru od Žandova a Děčína do centra České Lípy jezdí po provizorním mostě, pro opačný směr a těžší nákladní vozy jsou vyznačené objízdné trasy. I tento most nahradí nový. Uzavřená je proto pro dopravu Děčínská ulice včetně obou chodníků, schody na most od Kulturního domu Crystal i křižovatka pod mostem. „Uzavírka potrvá do konce září,“ řekla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

  Demolice a výstavba nového mostu přes Jizeru v Tyršově ulici zkomplikuje v létě dopravu také v Semilech. Práce na mostě, který je součástí krajské silnice II/289, měly původně začít v březnu, kvůli ochraně živočichů, jako je vzácná a velmi ohrožená rybka vranka obecná nebo střevle potoční, ale museli stavbaři zahájení projektu odložit. „Do konce roku by přesto měl být nový most průjezdný,“ řekl hejtmanův náměstek pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

  S řadou omezení musí motoristé počítat zejména na krajských silnicích, do obnovy svých komunikací dává letos kraj zhruba 1,1 miliardy korun. Stavby se ale daří vysoutěžit výrazně levněji, kraj tak ušetřil kolem 350 milionů korun, a tak se dostalo na víc projektů. „Jsme zhruba na 60 akcích, je to hraniční počet, ke kterému už moc akcí nepřibyde, maximálně nějaké velkoplošné opravy povrchů,“ řekl Sviták. Opravy už teď značně komplikují dopravu, i proto kraj na příští rok odložil třeba rekonstrukci mostu v Mříčné na Semilsku, byla podle Svitáka v kolizi s dalšími silničními stavbami.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte