• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nejznámější eskapády alkoholového rekordmana Milana Čurdy

  30.1.2023
  Jan Štoll

  Tento nejznámější obyvatel obce Tuhaň na Semilsku nedávno zesnul. Milana Čurdu před lety proslavila nehoda fekálního vozu, po které nadýchal téměř osm promile alkoholu. To ale nebyl jediný jeho kousek.

  Čurdovy alkoholové eskapády vešly poprvé do povědomí širší veřejnosti v dubnu 2005. Tehdy jej policisté nachytali při preventivní akci za volantem žigulíku se 4,19 promile. Opravdu nechvalně slavným se ale stál záhy poté. Už v květnu téhož roku jej proslavila jízda s fekálním vozem Praga, kdy mu policisté naměřili těžko uvěřitelnou hodnotu 7,94 promile. Čurda na sebe tehdy upozornil sám, narazil totiž do sloupu elektrického vedení. Za to tehdy čtyřicetiletý Čurda dostal zákaz řízení na rok a půl, podmíněný trest a čtyři sta hodin obecně prospěšných prací. „Popravdě řečeno, nečekal jsem tak tvrdý postih. Tolik hodin práce. Nikomu jsem narozdíl od těch, kteří na silnici zabíjejí, neublížil. Jenom sobě,“ komentoval tehdy Čurda rozsudek Okresního soudu v Semilech. Proti trestu se ale neodvolal. Vyváznout takto snadno se mu ve všech případech podařilo díky tomu, že odmítal krevní zkoušku na alkohol. Soudy tak vycházely z daleko nižších hodnot stanovených posudky.

  Tím ale jeho příhody s alkoholem za volantem neskončily. Rok na to v červenci sjel s traktorem do požární nádrže v Tuhani. Opět se to neobešlo bez pozornosti, neboť stroj řidiče z „mokré čtvrti“ museli vyprošťovat hasiči. „Hasiči u nehody zasahovali s vyprošťovacím automobilem. Řidiče traktoru zachránili a za pomoci navijáku nakonec vytáhli z nádrže i traktor,“ uvedla tehdy mluvčí hasičů Libereckého kraje Iva Michalíčková. Rok na to okresní soud jeho podmíněný trest zrušil.

  V následujících letech už média Čurdovy řidičské eskapády s alkoholem nezaznamenaly. Podle dostupných informací ale jeho život závislost na alkoholu ničila dál. Propíjel rodinný majetek, odmítal protialkoholní léčbu. Po přesídlení do garáže domu se nakonec kvůli exekuci musel přestěhovat do karavanu, který parkoval na louce svého přítele u Tuháně. Tam jej 20. ledna letošního roku nalezli Čurdovi kamarádi bez známek života. Krom toho, že se Čurda nesmazatelně zapsal do historie, jednou z mála památek zůstane pivní speciál po něm pojmenovaný: „Čurdův ležák“.

  Sto  Nepřehlédněte