Některé soukromé památky se o víkendu otevřou návštěvníkům. Chybět nebude například Dobříš

21.5.2018
Martin Solar

Akci pořádá česká Asociace majitelů hradů a zámků rozhodla ve dnech 24. a 27. května zapojit v podobě akce s názvem „Naše hrady – Vaše dědictví“. Zpřístupněním 16 objektů se připojí k celoevropskému Týdnu soukromého kulturního dědictví.

V rámci akce budou ve Středočeském kraji otevřeny zámek Dobříš, zámek Stránov a zámek Úholičky. V dalších krajích to jsou například zámky Blatná či Nové Město nad Metují, hrad Kost nebo vodárenská věž v Cítolibech. Čtyřdenní akce nabídne na jednotlivých objektech různorodý program jako divadlo, koncerty, výstavy nebo budou zpřístupněny nové či běžně nepřístupné části objektů. „Přidanou hodnotou těchto akcí je, že prohlídky budou provádět většinou samotní vlastníci. Návštěvníci se mohou seznámit s jejich příběhy, které jsou někdy velmi dramatické a stojí za nimi ne příliš slavné a světlé stránky naší historie,“ upozornila náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková.

Cíem akce je přiblížit široké veřejnosti rozmanitost a hodnotu kulturního dědictví, o které pečují soukromí vlastníci tak, aby bylo zachováno nejen pro současnou generaci, ale i pro generace budoucí.

Česká Asociace majitelů hradů a zámků vznikla v roce 1995 a sdružuje nejen restituenty, ale i další majitele. Z padesátky objektů je jich přibližně polovina přístupných. Podle asociace její objekty za dvě desítky let navštívilo několik desítek milionů návštěvníků. Evropská asociace má 22 členů ve 20 zemích a sdružuje více než 50 tisíc majitelů historických objektů v Evropě.Nepřehlédněte