Neměly by se podporovat pouze automobilky, říká Unie malých a středních podniků

28.10.2021
Redakce

Stát by programem Antivirus neměl dotovat velké a ziskové firmy v automobilovém průmyslu, myslí si Unie malých a středních podniků ČR. Jestliže chce stát zabránit propouštění, měl by cíleně podpořit celý český průmysl, uvedla unie v tiskové zprávě. Na tom, že by firmy z automobilového průmyslu mohly kvůli omezení výroby začít čerpat příspěvky z programu Antivirus, se minulý týden dohodla vláda se zástupci odborů a zaměstnavatelů. Vyžadovalo by to ale souhlas Evropské komise

Podle unie není spravedlivé, aby peníze šly na podporu pouze jednoho segmentu české ekonomiky. „Pokud vláda chce skutečně pomáhat touto formou (program Antivirus) a zabránit postupnému propouštění kmenových zaměstnanců, tak má podpořit cíleně celý český průmysl, nikoliv pouze jedno vybrané odvětví,“ uvedla unie.

Radomíra Harantová z unie upozornila, že průmysl v Česku se již začíná potýkat s poklesem výroby a nových zakázek a tato situace se do konce roku 2022 podle většiny prognóz nezlepší. Česká, ale i evropská ekonomika pak bude v příštím roce procházet prohlubující se recesí, která se v některých odvětvích začíná projevovat již nyní, uvedla Harantová.

O možnosti podpořit automobilový průmysl jednali ministři s odbory a zástupci zaměstnavatelů v reakci na problémy, do kterých se kvůli nedostatku čipů dostala největší česká automobilka Škoda Auto. Unie malých a středních podniků je ale přesvědčena, že vláda by měla peníze daňových poplatníků využít na něco jiného než na dotování velké a ziskové firmy, která si pravidelně každý rok vyplácí vysoké dividendy a většinu zisku odvádí do zahraničí. „Odbory by neměly vydírat českou vládu, ale žádat o pomoc německého vlastníka, koncern Volkswagen, který přímo zodpovídá za aktuální situaci ve Škoda Auto,“ uvedla unie.

Podle návrhu schváleného minulé pondělí tripartitou by firmy z automobilového průmyslu mohly čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun. Tuto formu podpory chce vyjednat v Evropské komisi premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda by mohla o spuštění programu jednat nejpozději 7. listopadu, uvedl předseda vlády minulý týden.

Z programu Antivirus se proplácely výdělky v zavřených provozech i náhrady mezd lidem v karanténě či firmám s výpadkem poptávky, surovin a personálu kvůli covidu. Peníze je možné podle evropských pravidel poskytovat do konce roku, jedná se o prodloužení podpory do konce června příštího roku. Zatím by podniky mohly pobírat příspěvky za říjen a listopad.


Témata:

Nepřehlédněte