Netolický přichází o funkce. Člověk má mluvit pravdu, řekl hejtman

17.5.2021
Jan Štoll

Netolický serveru Seznam Zprávy řekl, že před ním Hamáček 15. dubna hovořil o plánu přivézt milion dávek očkovací látky proti covidu-19 Sputnik V. Nemohl však potvrdit plán výměny Sputniku V za informace o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích na Zlínsku, o kterém se podle serveru Seznam Zprávy hovořilo na jedné z Hamáčkových schůzek ve stejný den. Hamáček tuto výměnu odmítá a plánuje se bránit soudně.

Hamáček krátce po zveřejnění rozhovoru odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty. Svůj krok vysvětlil „ztrátou důvěry“. Z Hamáčkova vyjádření také vyplývá, že někdejší místopředseda strany Netolický nebude pokračovat ani jako odborný mluvčí ČSSD pro oblast místního rozvoje.

„My teď chystáme program, volby, budou určitě nějaké změny. On sám říkal, že se chce koncentrovat na Pardubický kraj, tak nechť se koncentruje. Budeme muset najít někoho, kdo tu roli zvládne, ale bude mít bazální důvěru vedení strany,“ řekl Hamáček. Netolický ještě před kauzou oznámil, že nebude kandidovat ani ve volbách do Sněmovny.

Přesto, že Netolický od spolustraníků schytal pořádnou várku kritiky a „za trest“ pozbyl některé funkce, ničeho nelituje.

Hamáček rezignovat nehodlá a podal trestní oznámení na autory reportáže

„Já se nedomnívám, že jsem zradil Jana Hamáčka. Já se především domnívám, že člověk má mluvit pravdu a když jsou mu kladeny přímé otázky, má se mluvit pravda, a ne zatloukat,“ uvedl Netolický.

Lidé to na sociálních sítích oceňují. „Velmi si vážím vašeho postoje k tomu co pan Hamáček předvádí. Vím z vlastního setkání s vámi v Králíkách, že jste férový chlap,“ píše Netolickému jeden z uživatelů.

„Vážený pane hejtmane, děkuji Vám za Váš počin a odvahu. Kéž Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. A to nejenom v této kauze. Přeji Vám hodně síly, pevné zdraví i nervy,“ popřála ředitelka Diecézní katolické charity Hradec Králové Aneta Maclová.

„Marně hledám lídry, díky kterým bych se možná jednou k Vaší straně vrátil, ale bohužel tam takový nejsou, tedy až do okamžiku, než jsem zaregistroval Vás a chci Vám poděkovat za to, co jste udělal,“ píše další.

A na jeho stranu se staví i některé tváře sociální demokracie. „ČSSD za dobu předsednictví Jana Hamáčka ztratila polovinu svých členů a drtivě prohrála všechny volby: komunální, evropské, senátní i krajské. Jediný krajský hejtman, který za tohoto zoufalého stavu ve volbách uspěl – Martin Netolický – byl nyní Hamáčkem odstraněn z postu odborného mluvčího ČSSD pro místní rozvoj. Prý ztratil Hamáčkovu důvěru!! ČSSD má v současné době nejhoršího předsedu od dob pověstného Zdeňka Fierlingera,“ napsal bývalý europoslanec Libor Rouček.

Netolický je hejtmanem kraje už potřetí za sebou. Tentokrát za koalice 3PK  sdružující ČSSD a hnutí Společně pro kraj.Nepřehlédněte