• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Neuvěřitelné a šokující. U soudu promluvila matka obžalovaného z otřesné vraždy na Svitavsku

  13.5.2024
  Simona Knotková

  U Krajského soudu v Hradci Králové v pondělí v případu vraždy 28letého muže v létě 2022 na Svitavsku vypovídala mezi svědky matka jednoho z obžalovaných.

  Z vraždy se zodpovídají Pavel Jireček a Alexandr Golubničenko, kteří tělo oběti podle spisu uvařili, kosti spálili a další ostatky rozvezli. Jednání, z něhož obžaloba jejího syna viní, označila Jirečkova matka za neuvěřitelné a šokující.

  „Neumím si představit, že by něco takového někomu mohl udělat. Že by dal v afektu facku, to jo, ale tomuhle nemohu uvěřit,“ řekla.

  Žena uvedla, že se o případu dozvěděla z novin. Vztah se synem označila za „normální“, dům, který jí patří a kde její syn žil, navštěvovala. Vadilo jí, že tam často potkávala cizí lidi. „Synovi bylo líto, že nemají kde spát,“ řekla.

  U soudu v pondělí vypovídala také Jirečkova kamarádka, která je v současnosti ve vazbě za prodej a výrobu pervitinu. „Nenapadlo mě, že by se do něčeho takového mohl (Jireček) zaplést. Vím o tom z doslechu,“ řekla svědkyně.

  Před zadržením obžalovaných svědkyně v domě v Pohodlí, kde Jireček žil, několikrát byla. Golubničenka prý zná letmo. U soudu také řekla, že u Jirečka v domě potkala „divného kluka“, který vypadal, jakoby neměl kde být. Z kontextu vyplynulo, že šlo o poškozeného. „O něčem se dohadovali, žádného zranění jsem si ale nevšimla,“ odpověděla na dotaz svědkyně. Řekla také, že neví, že by šlo o poškozeného.

  Podle spisu se na vraždě muže umučením jako odplatě za údajně ukradenou marihuanu obžalovaní předem domluvili. Nejprve donutili muže na Břeclavsku nastoupit do auta, kterým ho odvezli do domu známého v Lubné, kde ho ve sklepě mučili, vyplývá z obžaloby. Podle ní pak bezvládné tělo převezli do Jirečkova trvalého bydliště v Pohodlí u Litomyšle, kde poškozeného ve sklepě domu několik dní věznili a fyzicky napadali. Poté obžalovaní přemístili poškozeného, který upadl do bezvědomí, do místnosti domu, kde mu podali lék Questax, který se užívá při potížích se spaním. Následující den ráno ho tam našli mrtvého a společně zosnovali plán, jak se zbavit těla, uvádí obžaloba.

  Tělo uvařili v kovovém sudu na dvoře domu, kosti spálili a zbytky rozvezli po okolí obce. Místnosti domu, kde s poškozeným manipulovali, uklidili, sklep vybílili vápnem a dům kompletně vystříkali dezinfekcí, vyplynulo ze spisu. Použitých nástrojů se podle obžaloby zbavili ve sběrném dvoře.

  Golubničenko se částečně přiznal, popsal průběh věznění poškozeného, většinou ale kladl vinu Jirečkovi. Odmítl, že by se na činu předem dohodli a že by šlo o vraždu. Jireček vinu odmítl. Obžalovaným hrozí v případě prokázání viny trest v rozmezí 15 až 20 let vězení, případně trest výjimečný.

  Státní zástupkyně na úvod hlavního líčení v polovině dubna navrhla pro Jirečka trest okolo 30 let vězení a pro Golubničenka okolo 25 let odnětí svobody. Podle soudních znalců obžalovaní trpí disociální poruchou osobnosti a jejich resocializace je nepravděpodobná. Hlavní líčení je naplánované do 17. května.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte