NeverMore 68 na Výstavišti připomene události 21. srpna 1968

15.8.2022
Redakce

Koncerty, okupační výstava, běh pro mír i symbolické uctění památky padlých civilistů. Tak bude vypadat akce NeverMore 68 na pražském Výstavišti, která letos doplní vzpomínkové akce k výročí událostí 21. srpna 1968.

Ve své hudební části akce nabídne vystoupení českých a ukrajinských hudebníků a kapel. Vedle ukrajinské indie rockové kapely Brunettes Shoot Blondes a zpěvačky Birdsy vystoupí česká skupina Nylon Jail, zpěvačka Lenka Dusilová, která tentokrát zahraje sólově, písničkář Jaroslav Hutka nebo legendární rocková kapela Hudba Praha.

Hudebním programem to ale zdaleka nekončí. Součástí akce NeverMore 68 bude také Běh pro mír či fotografická výstava s tematikou okupace a dojde i k symbolickému uctění památky padlých civilistů při okupaci v roce 1968, i těch padlých letos při okupaci Ukrajiny. Vstupné na akci je dobrovolné.

„21. srpen jsem vždycky považovala za jeden z nejdůležitějších dnů v naší historii, který formoval nejen následující roky temné normalizace, ale hlavně celou společnost ve vztahu k sobě samé i navenek. Vždy mě trochu mrzelo, že oproti 17. listopadu nebo 28. říjnu zůstával trochu v pozadí. Nyní v kontextu brutálního útoku Ruska na Ukrajinu dostává toto datum další rozměr. Jen málokterý národ a stát má totiž tak stejně bolestivou zkušenost s Ruskem jako tehdejší Československo a současná Ukrajina. Na obě země zaútočilo Rusko z velmi podobných důvodů, mezi nimiž dominovala jejich snaha přiblížit se demokratickému západnímu světu. A právě v den výročí naší okupace bychom si tuto historickou paralelu měli o to silněji uvědomit a dát najevo, že historie by se neměla opakovat,“ popisuje dramaturgyně Výstaviště Praha Barbora Šubrtová, která stojí za celým konceptem benefiční akce.

NeverMore 68 zahájí Běh pro mír, v rámci nějž účastníci podpoří mír nejen na Ukrajině. Pro návštěvníky bude na Výstavišti připravena také tematická fotografická výstava. První část představují fotografie Václava Berdycha ze srpnové okupace Československa, druhá část obsahuje snímky aktuální ruské okupace Ukrajiny, jejichž autory jsou Vera Blansh a Eduard Kryzhanivskyi. Během NeverMore 68 dojde také k symbolickému uctění památky padlých civilistů při okupaci v roce 1968 i těch padlých při letošní okupaci Ukrajiny. „Jsme rádi, že se taková akce bude konat právě na Výstavišti, protože připomínka 21. srpna je v letošním roce vzhledem k mezinárodní situaci aktuálnější než kdykoliv jindy,“ doplňuje předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.

Samotný koncert NeverMore 68 odstartuje v 18.00. Headlinerem bude indie rocková kapela Brunettes Shoot Blondes. Kapela v minulosti stihla i evropské turné, v rámci nějž vystoupila i na festivalech Sziget, Waves of Vienna nebo českých Metronome či Colours of Ostrava. Neméně zajímavé bude vystoupení popové a r’n’b zpěvačky, songwriterky a producentky Birdsy, která se úspěšně zúčastnila ukrajinské verze soutěže the Voice. Po začátku války emigrovala do Prahy, kde sestavila novou kapelu z ukrajinských hudebníků.

Koncert NeverMore 68 se rozhodla podpořit i čtveřice českých interpretů. První z nich je Lenka Dusilová, která je bezesporu jednou z nejvýraznějších a nejznámějších tuzemských zpěvaček. Lenka během koncertu vystoupí v sólo verzi. Dalším je český folkový hudebník, skladatel, písničkář a autor slavných protestsongů Jaroslav Hutka. Chybět nebude ani legendární česká rocková kapela Hudba Praha nebo alternativní skupina Nylon Jail, která se v roce 2013 po boku dalších hudebníků vydala na Ukrajinu koncertovat v rámci tzv. Euromajdanu. Celým programem budou provázet moderátoři Světlana Witowská a Jindřich Šídlo.

Během koncertu budou moci návštěvníci podpořit boj Ukrajinců příspěvkem ve formě QR kódu nebo pořadatele koncertu.


Témata:

Nepřehlédněte