• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nevzhlednou budovu z 90. let Sokolov zbourá

  19.4.2024
  Simona Knotková

  Sokolov si nechá zpracovat projekt na přestavbu městské tržnice v centru města.

  Půjde o rekonstrukci historické zděné části, bývalé konírny, a zbourání nevzhledné přístavby z 90. let. Záměrem je místo oživit, počítá se tam s promenádou se stánky či sdílenými kancelářemi. Radnice chce získat evropské dotace z Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST), řekl novinářům sokolovský starosta Petr Kubis (ANO).

  Na projektovou dokumentaci mělo město původně připravených 1,4 milionu korun. Přihlásila se ale projekční kancelář s nejnižší nabídkou 2,2 milionu korun. Navýšení bude schvalovat městské zastupitelstvo. Podmínkou města je to, že na budoucí podobě tržnice budou spolupracovat s městem i památkáři. Projekt včetně stavebního povolení by měl být připravený zhruba za rok. Přesné náklady na demolici i rekonstrukci ukáže až hotový projekt, předběžně se ale počítá s desítkami milionů korun.

  Záměrem radnice je vybudovat v centru města reprezentativní objekt, který bude odpovídat rázu oblasti. Poblíž je totiž zámek, kde sídlí městské muzeum, a park. Právě kolem parku před tržnicí se nyní scházejí bezdomovci a zasahuje tam často městská policie, radnice to chce změnit.

  „Chceme řešit tržnici komplexně, to znamená, že to bude určitě demolice té nové části, která byla vybudovaná v 90. letech. Chceme řešit komplexně i veřejné prostranství tak, aby tam vznikl prostor pro vodní prvky či lavičky. Uvažujeme také o tom, že bychom tam vybudovali tržnici, která bude odpovídat parametrům okresního města,“ řekl Kubis.

  Prostory v historické části chce Sokolov nabídnout podnikatelům. V plánu jsou sdílené kanceláře, které ve městě ani v jeho okolí nejsou, provozovny či řemeslné dílny. Prostory by mohli využívat i studenti místních škol. Počítá se také s bezbariérovým přístupem.

  Město převzalo tržnici od bývalého nájemce, nyní ji spravuje městská společnost Sokolovská bytová. Prostory v přístavbě mají v pronájmu především vietnamští prodejci. S nimi má město smlouvu, po jejím skončení si objekt převezme.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte