Nezaměstnanost na Vysočině lehce stoupla

10.1.2022
Redakce

Na Vysočině přibylo během posledního loňského měsíce 1201 lidí bez práce a na konci roku bylo v tomto kraji 10.413 nezaměstnaných. Podle dnešních dat Úřadu práce ČR se kvůli tomu nezaměstnanost zvýšila o čtyři desetiny procentního bodu na tři procenta. Nárůst mělo všech pět okresů v kraji. Zároveň se snížil počet nabízených volných pracovních míst, přesto jich bylo stále o něco víc než nezaměstnaných lidí.

Během uplynulého roku se nezaměstnanost v tomto kraji kromě prosince zvýšila jen v lednu a červenci.

„Pokles a stagnace nezaměstnanosti z předchozích měsíců se v prosinci v Kraji Vysočina poměrně skokově změnily v její nárůst,“ řekl analytik jihlavského úřadu práce Pavel Literák. Vedl k tomu podle něj pokles zájmu zaměstnavatelů o nové pracovníky v závěru roku, ukončování pracovních smluv na dobu určitou a předchozí ukončení sezonních prací. „V příštím období očekáváme další pokračování nárůstu nezaměstnanosti spojené s obvyklým chováním firem v personální oblasti na přelomu roku,“ uvedl Literák.

Nezaměstnanost se loni v prosinci nejvýrazněji zvedla na Třebíčsku a na Jihlavsku, v obou okresech to bylo shodně o půl procentního bodu. Okresy Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou zaznamenaly nárůst o tři desetiny procentního bodu a Pelhřimovsko o dvě desetiny procentního bodu.

Nejvyšší nezaměstnanost mělo Třebíčsko s 3,8 procenta, kde bylo na konci roku bez práce 2881 lidí. Naopak na Pelhřimovsku hledalo práci jen 854 obyvatel, což představovalo nezaměstnanost 1,8 procenta.

Úřad práce evidoval na Vysočině ke konci minulého roku 10.713 volných míst, během prosince nabídka klesla o 356 míst. Nejvíc lidí chybělo zaměstnavatelům na Jihlavsku, kteří hledali přes 3500 pracovníků. Na Pelhřimovsku nebylo koncem loňska obsazených 2900 pozic.

Ve stejné době před rokem se nezaměstnanost na Vysočině oproti předchozímu měsíci zvýšila o 0,4 bodu na 3,3 procenta. Na konci roku 2020 bylo v kraji bez práce 11.443 lidí, tedy o 1030 víc než v závěru loňska.

V ČR byla na konci roku 2021 nezaměstnanost 3,5 procenta. Vyšší než na Vysočině byla v šesti krajích.

zdroj: čtkNepřehlédněte