Nezapomenutelný Hitler i mlynář Máchal se penze nedožil, oběsil se v 51 letech

25.8.2021
Jaroslav Svoboda

Patrně nejgeniálnější role Františka Viceny, pokud to tak můžeme nazvat, byl zmiňovaný Adolf Hitler ve filmu Zítra vstanu a opařím se čajem. S německým vůdcem toho měl ale společného více než by si možná přál. Narodil 24. října 1933, tedy v roce, kdy se v Německu Adolf Hitler chopil moci. Bohužel, stejně jako Hitler, zvolil si i Vicena dobrovolný odchod z tohoto světa.

Jeho Hitler byl opravdu skvostný, což dokládají i jeho kolegové. „Najednou se rozlétly dveře a v nich stála doslova kopie Hitlera, který na nás navíc začal německy řvát a horlivě gestikulovat. Menšík se tak lekl, že zapadl pod gauč, Brodský nebyl schopný slova. Nevěřili jsme svým očím,“ vzpomínal později Jiří Sovák na chvíle, když Vicena poprvé vyšel z maskérny nalíčený a učesaný jako německý vůdce. „Z toho šoku jsme si pak museli dát všichni panáka,“ dodal Sovák.

Za minulého režimu příliš příležitostí nedostával, po revoluci se stal nejvýraznějším hercem malých rolí

Františka Vicenu si ale mohou diváci pamatovat i s kultovní pohádky S čerty nejsou žerty, kde hrál starého mlynáře Máchala, kterého utýrala k smrti jeho manželka. Pravda, i z vizuálního hlediska podstatný rozdíl od role führera. Bohužel, premiéry pohádky se už nedočkal, 15. října 1984 si v Praze vzal život, bylo mu pouhých 51 let.

Vzdělaný herec, který zemřel předčasně

František Vicena vystudoval herectví na JAMU a režii a dramaturgii na DAMU. Prošel několika divadelními scénami, zkusil si zahrát i v rozhlasovém souboru Julia Fučíka. Kromě zmíněných rolí si zahrál třeba v trilogii Otakara Vávry Dny zrady, Sokolovo a Osvobození Prahy. Pak ale už chodily spíše menší filmové role, například ve filmech  Aféry mé ženy nebo Dobrý den, město.

Nebyla příliš výraznou herečkou, přesto ji můžeme vidět v kultovních snímcích a ani o tom nevíme

Výrazně také spolupracoval s rozhlasem, televizí a dabingem. Zahrál si v seriálech F.L. Věk, 30 případů majora Zemana nebo v Muži na radnici. Jeho hlas jsme mohli slyšet ve známých francouzských komediích Kam se poděla sedmá rota  nebo Četník a mimozemšťané, rovněž se podílel i na dabingu seriálu Kojak nebo Sandokan.

Pro svůj hlas byl často obsazován rozhlasem a nahrával zpěv a mluvené slovo na gramofonové desky. Za svůj výkon ve filmu Klíč obdržel v roce 1972 na plzeňském V. Festivalu českých a slovenských filmů individuální cenu. Od poloviny 70. let navíc učil herectví na DAMU a byl ředitelem tamní školní scény Disk.

Proslýchá se, že postupem času měl čím dál větší problémy s alkoholem, který ho nakonec dohnal až k sebevraždě.

Zdroj: CSFD


Témata:

Nepřehlédněte