Normální život. Naočkovaní Američané už nemusí nosit roušky ani udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy.

„Po této chvíli jsme všichni toužili – až se nám vrátí alespoň část pocitu normálního stavu,“ řekla šéfka CDC Rochelle Walenská, když nová doporučení oznamovala v Bílém domě.

Podle aktualizovaných doporučení by si i plně očkovaní měli nadále zakrývat ústa a nos ve veřejné dopravě, v nemocnicích či ve věznicích. Nová pravidla však umožní do značné míry otevřít pracoviště, školy a další místa, aniž by v nich podle expertů bylo nutné nosit roušky nebo udržovat rozestupy. Povinnost zakrývat si obličej dnes v návaznosti na nová pravidla zrušil pro naočkované i Bílý dům.

Administrativa prezidenta Joea Bidena čelila tlaku některých činitelů, aby svá doporučení upravila, zčásti proto, aby dala najevo Američanům výhody, jež plynou z očkování. Walenská dnes mimo jiné prohlásila, že se jedná o svým způsobem poděkování těm, kteří si nechali vakcíny dát.

Druhý nejvyšší počet očkovaných. Ve čtvrtek bylo podáno přes 85 tisíc vakcín

„Pokud jste plně naočkováni, můžete začít dělat věci, které jste kvůli pandemii dělat přestali,“ shrnula nový krok šéfka CDC.

Složité ověřování

Uvolnění doporučení však podle agentury Reuters zřejmě způsobí zmatky, protože podniky nemají žádnou možnost, jak s jistotou určit, zda je někdo skutečně naočkovaný, či nikoli. Walenská přitom prohlásila, že by lidé, kteří injekci dosud nedostali, měli roušky ve vnitřních prostorech nadále nosit.

Epidemiologické ukazatele se v USA v posledních týdnech stále zlepšují a podle řady expertů za tím stojí do značné míry právě agresivní očkovací kampaň současné vlády. Denní počty nových případů jsou nejnižší od září, počty zemřelých dokonce od loňského dubna. Podíl pozitivních testů ze všech provedených je pak nejnižší od začátku pandemie.

Alespoň jednu vakcínu proti covidu-19 dosud obdrželo 154 milionů Američanů, tedy 46 procent celé populace. Více než 117 milionů lidí v USA je již naočkováno plně, což znamená, že od jejich druhé injekce uplynulo nejméně 14 dní. Denní počty podaných injekcí se v poslední době snižují, úřady však nedávno schválily nasazení vakcíny od firem Pfizer a BioNTech pro osoby od 12 do 15 let a experti proto očekávají, že počty nově naočkovaných začnou brzy přibývat rychlejším tempem.

vlb

Dnes, 08:38
Studie ukázaly, že monitoring výskytu koronaviru v odpadních vodách je efektivní nástroj při předcházení šíření...
Dnes, 07:53
Jedna malá knoflíková baterie se stala osudnou pro dvouletou holčičku z britského hrabství Staffordshire. Ochránci...
Dnes, 07:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 07:22
Každý měsíce jí vzrůstají volební preference zhruba o jedno procento, do října by jich chtěla...
Dnes, 07:00
Amelia Mary Earhart byla americkou letkyní, první ženou, která přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937...
Včera, 16:02
Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve druhém...
Včera, 12:54
Lídr kapely Tři sestry František Moravec známý pod jménem Lou Fanánek Hagen své pětapadesáté narozeniny...
Včera, 12:45
Prodeje grilů podle analýzy nákupního rádce Heureka.cz v České republice meziročně vzrostly o 23 procent....
Včera, 09:23
Představit si novotou svítící, právě postavený hrad, je přinejmenším zvláštní. Letité, někdy mechem porostlé zdivo,...
Včera, 09:13
Ztráta iluzí je vždy nepříjemná. I když v tomto případě je téměř neškodná, protože jaksi...
Včera, 06:54
Šedesátá léta devatenáctého století znamenala pro české země nebývalý finanční rozmach v rámci celého Rakousko-Uherska....
Reklama