Nouzový stav vyhnal občany z ulic, dealeři však drogy vesele prodávají dál

V České republice žije podle některých údajů asi 130 tisíc konzumentů drog. Dalších asi 6 tisíc narkomanů je na tvrdých drogách těžce závislých. Jde zpravidla o mladé lidi, kteří si musí obstarat drogy za každou cenu. Tedy krádežemi, loupežemi, bankovními podvody. Nemálo z nich teď dumá nad vlastním osudem za mřížemi.

Už druhý den po vyhlášení nouzového stavu se ulice ve větších městech vylidnily. Až na to, že razantní opatření kvůli možné nákaze naprosto ignorovali dealeři drog. Pokud se budeme bavit o Praze, distributory psychotropních a halucinogenních látek a dalšího svinstva jde i nadále potkat třeba v Praze 5 Na Knížecí, na nádraží Holešovice, Wilsonově nádraží, na náměstí I.P.Pavlova, Karlově náměstí, v horní části Václavského náměstí i jinde. Narkomani nakupovali a nakupují skoro jako před pandemií. Kdo z nich si dříve obstarával drogy v klubech, ten měl smůlu. Tyto podniky byly uzavřeny, a tak všichni museli spoléhat na pouliční prodej. V souvislosti s drogami vznikají různé příběhy mladých lidí, kteří odmítají léčbu a jejichž plachetnice zmizela za obzorem, odkud není návratu. A ze kterých mnohdy běhá mráz po zádech. Pojďme se na jeden takový příběh podívat.

Na návštěvě nadace Drop In

Sídlo nadace, která pomáhá osobám závislým najdeme v Praze 1 v ulici Karolíny Světlé. Ani v době nouzového stavu se provoz Drop Inu nezastavil. V ordinaci zůstali dva pracovníci nadace namísto tří, zkrátila se „otevírací doba“, ale jinak bylo vše při starém. Nejdůležitější bylo zachovat výměnu použitých injekčních stříkaček. V malé místnosti se v době mé návštěvy tísnilo asi 15 mladých lidí. Všichni mlčeli, všichni chtěli cigaretu, jejich oči bloudily po podlaze… Roztrhané oděvy, trička z popelnice, jejich veškerý majetek by se vešel do jedné igelitové tašky. „Oni si sice dokáží sehnat drogy, ale problém je v tom, že nemají co jíst,“ říká vedoucí nadace Martin Tikman. Občas prý pomáhá Národní potravinová banka, vozí se čokoláda, ale hlavně ovoce a zelenina.

Koupání na Petynce? Možná až v srpnu.

Dáreček k narozeninám

Nikdo z přítomných se se mnou nechtěl bavit. S rozhovorem souhlasila pouze dívka, které budeme říkat Simona (19). Dal jsem jí dvě stovky, aby měla na „psaníčko“ s pervitinem. „Kdy to začalo?“ zněla má otázka. „Kdy? Měla jsem narozeniny. Osmnácté narozeniny,“ říká s trochou smutku na tváři a výčitek v očích, které raději schovala za tmavé brýle. „Doma jsem připravila pohoštění, slavnostní stůl, šampáňo. Pak přišli popřát kamarádi. Zábava byla prostě super.“ Pak mezi mládeží začala kolovat marihuana. Simona nechtěla zůstat stranou, a tak si dala pár šluků. Jenže pak se stalo to, co se stát nemělo. Její kamarád a přítel Patrik ji k narozeninám dal „psaníčko“ s pervitinem. „Já to nechtěla, ale nakonec jsem si řekla, že to vyzkouším. Jednou a dost,“ říká Simona. „Najednou se mně udělalo horko, měla jsem pocit obrovského blaha, štěstí, lásky. Všechno bylo najednou jiný, krásný, prostě nádhera.“ Netušila, že právě prošla branami pekel. Dnes je z ní troska. Prý studovala vysokou školu. Přesněji řečeno, studovala pouhé 3 měsíce vysokou školu. Teď je bez práce, bez peněz, bez opravdových kamarádů. A najednou tu byl velký problém. Několik problémů. Potřebovala peníze, aby mohla v „jízdě“ pokračovat. Potřebovala čím dál větší množství drogy. Kde na to vzít?

Jak to chodí na Karláku

Namísto toho, aby vyhledala odbornou pomoc, sehnala si feťácké „zaměstnání“, prostituci. „Začala jsem prostě šlapat. Naposledy v parku na Karlově náměstí. Ostatní ženský se mě pokusily vypudit, že je to prý jejich rajon. A ať odtáhnu jinam. Já zůstala a po pár dnech mě nechaly na pokoji.“ Chvilku jsme mlčeli. „To nemáš strach? Sex bez ochrany?“ zajímalo mě. „Když potřebuješ škváru na peří, je ti to jedno. Je ti jedno vlastně úplně všechno.“ Pak kratičce popsala, jak to na Karláku chodí. Za šlapkami docházejí dealeři. „Větší průser je, když tě podrazí tvůj dealer. Rajtuješ s kunčaftem v křoví, čekáš, až se frajer udělá a pak koupíš psaníčko, kde není perník, ale jedlá soda, cukr, nebo ti nacpou do pytlíčku omítkou. Když si tohle šlehneš, jde ti o život. Takhle jsem někde koupila žloutenku.“

Dealeři se těší na cizince

„Kvůli uzavřeným hranicím se prakticky zastavila distribuce zahraničních drog. Jde o heroin, kokain a třeba extáze,“ řekl mi ředitel Národní protidrogové centrály (NPC), brigádní generál Jakub Frydrich. „Ceny tuzemských drog zůstaly zhruba na stejné úrovni jako dříve. V některých místech republiky šly mírně nahoru, jinde dolů.“ Poptávka po drogách podle něj o něco klesla. „To je dané tím, že do naší země nesměli přicestovat turisté, co si k nám občas jezdí zaskotačit.“ Poklesl také obchod s legálními léky, které obsahují pseudoefedrin. To je základní látka pro „vaření“ pervitinu. Seznam těchto léků záměrně nepublikujeme. Podle Frydricha je nanejvýš pravděpodobné, že po uvolnění opatření do naší země opět začnou jezdit narkoturisté a vše se vrátí do starých kolejí.

Jeden ze sta závislých?

„Dealeři drog jsou lidé minimálně s poruchou osobnosti, ne-li přímo osoby, které dříve byly diagnostikovány jako „psychopatické“. Vůbec jim nejde o oběti jejich prodeje, jde jim o byznys. Z tohoto pohledu jsou „všeho schopni“, a pokud měli možnost podomního prodeje drog nepochybuji, že takový prodej realizovali,“ tvrdí známý psycholog Karel Humhal. „Každého, kdo propadne drogám je mi líto, protože cesta ze závislosti je strašně těžká. A jen málokdo uspěje. U alkoholu překoná závislost jeden z deseti. U tvrdých drog to bude ještě nižší číslo,“ uzavírá Humhal.

(příběh Simony je autentický, jméno bylo změněno)

Ivan Břešťák

Zlaťáky a dukáty. Když už je nemáte, aspoň si je prohlédněte v Národním muzeu

 

Dnes, 10:00
Nejoblíbenějším strojem na sečení vysoké trávy jsou v současnosti bubnové sekačky. Práci s nimi zvládne...
Dnes, 08:03
Zatímco dnes si děti ve škole o přestávkách surfují na internetu na chytrých mobilech, před...
Včera, 16:21
Zahradní domky mají dvojí využití. Jednak slouží jako kůlny k uskladnění nářadí a náčiní, případně...
Včera, 14:15
Bankéř, kriminálník, narkoman, obchodník a finančník – to jsou jen bodové charakteristiky mužů, za které...
Včera, 11:59
My vstoupili jsme ve sboru a nikde síla odporu, s níž bychom se tu srazili,...
Včera, 10:26
V historii české kinematografie patrně nenajdeme více kontroverzní počin než bylo 30 případů majora Zemana....
Včera, 08:11
Plíseň letos dává našim zahrádkám zabrat. Nejčastěji napadá rajčata, brambory, cukety nebo dýně. Jakmile má...
13.8.2020
Buddhismus je náboženství, jehož základy položil Gautama Buddha asi v 5. století před naším letopočtem....
13.8.2020
Pokud si člověk neví rady s dluhy či mu hrozí exekuce, může vyhlásit osobní bankrot,...
13.8.2020
Byl to zřejmě ještě velmi mladý muž. Rytířský stav ho řadil mezi střední třídu, řekli...
Reklama