Nová kulturní památka na Liberecku. Wohlmannův statek se stal příkladem bydlení a hospodaření zámožné selské vrstvy

25.11.2020
Redakce

„Původní zemědělská usedlost zahrnuje obytný dům, několik hospodářských budov a také polnosti za objektem. Zároveň se usedlost stala příkladem bydlení a hospodaření zámožné selské vrstvy obce Václavice v době první republiky,“ uvedla Sakařová.

Statek je ve Václavicích od 18. století, současnou podobu má z přestavby v letech 1908 až 1933. „Na Wohlmannově statku je patrná snaha o přiblížení městskému standardu a komfortu, kdy už obyvatelům venkovské usedlosti přestávaly vyhovovat ustálené stavební formy,“ řekla mluvčí památkářů.

Statek je v soukromém vlastnictví. „Noví majitelé plánují v maximální možné míře obnovit chod Wohlmannova statku a co možná nejvíce ho zpřístupnit veřejnosti. Již v dnešní době se na statku konají různé workshopy a dílny, například kurzy pletení košíků, ale také kurz včelařství pro školní děti nebo dožínky,“ dodala Sakařová. V plánech majitelů je podle ní také vybudovat muzeum zemědělských strojů. Ve sbírce mají přes 20 větších strojů, koňský povoz a také velké množství drobných nástrojů.

Památky děkují. Národní památkový ústav rozdával ceny, uspěly Luhačovice, Brno, Hořice a hostinec v Trávníčku

Letos na seznam památek přibyla v této lokalitě i takzvaná Grösslerova kaple v Hrádku nad Nisou z roku 1697, která je raně barokním dokladem zbožnosti někdejších hrádeckých obyvatel. Okolí Hrádku je podle památkářů velmi bohaté na zajímavé památkové cíle. Nejznámější je zřejmě hrad Grabštejn, první zmínky o něm jsou ze 13. století.

Vše je funkční, vše pracuje bezchybně a devadesát let. Technická památka – elektrárna MiřejoviceNepřehlédněte