Památky děkují. Národní památkový ústav rozdával ceny, uspěly Luhačovice, Brno, Hořice a hostinec v Trávníčku

O Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro letos soupeřilo 23 kandidátů. Na cenu jsou odborníky z regionálních pracovišť NPÚ nominovány maximálně dva pozitivní příklady z každého kraje.

Odborná porota vybírala vítěze z 23 nominovaných ve čtyřech hlavních kategoriích, udělena byla také tři zvláštní ocenění generální ředitelky NPÚ, ocenění pro osobnost památkové péče i cena veřejnosti Památky děkují.

Vzhledem ke koronavirové pandemii se letos nemohlo uskutečnit slavnostní předávání cen, které se mělo konat v Panteonu Národního muzea.

V kategorii obnova památky/restaurování odborná porota ocenila Lázně Luhačovice za obnovu lázeňské kolonády s halou Vincentka. Porota vyzdvihla komplexní přístup k obnově, který přinesl celkovou kultivaci prostoru i obnovu jedné ze stěžejních kvalit zdejší architektury – prostupování přírody do architektury.

Kostelík z Podkarpatské Rusi, který teď shořel, se za svoji existenci stěhoval hned dvakrát

Vítězem kategorie objev/nález roku se stala archeologická organizace Archaia Brno za jedinečný archeologický nález hradby z počátku 12. století na zámku v Břeclavi. Nález v podobném rozsahu v českých zemích nemá obdoby. Porota ocenila moderně vedený archeologický výzkum, který byl řádně zpracován a vědecky vyhodnocen.

V kategorii prezentace hodnot byla cena udělena týmu realizátorů expozice Od kamene k soše v obnoveném Městském muzeu Hořice. Porota vyzdvihla přístup regionálního muzea k prezentaci zdejšího hlavního kulturně-sociálního fenoménu – kamene a jeho zpracování. Ocenila také široké edukační a kulturní aktivity muzea.

Praha 10 podpořila opravu práčské kapličky a obnovu kostelních lavic v Gočárově kostele

Cena v kategorii záchrana památky byla udělena Janu Havelkovi, Petru Pivoňkovi, Aleně Pivoňkové a Spolku Dubáci za obnovu Beranova hostince v Trávníčku. Bývalý hostinec v v Podještědí neutěšeně chátral až do roku 2014, než ho zakoupili současní vlastníci spojení s místním spolkem Dubáci. Hostinec z 16. století patří mezi tři takzvané Podjakubské roubenky, o jejichž záchranu spolek usiluje. Zatím se do obnovy hostince investovalo asi 5,5 milionu korun, dotacemi pomáhá stát i kraj. Předseda spolku Jan Havelka odhaduje, že obnovu hostince dokončí nejdřív za tři roky. Cílem je navrátit mu podobu ze začátku 20. století, kdy tam žil hostinský Antonín Beran, nejznámější obyvatel stavení.

Porota ocenila i to, že mimo záchranu samotné stavby zde dochází také k návratu doprovodné funkce hostinců – jako centra společenského a kulturního setkávání.

Obnova Beranova hostince v Trávníčku se stala také vítězem hlasování veřejnosti. Cenu s názvem Památky děkují vyhrála s počtem 1062 hlasů z celkových 3493 hlasujících.

Praha se postará o chátrající hroby svých slavných představených. Ty, které ještě jsou

Generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková v letošním roce udělila také tři mimořádná ocenění. Za komplexní a mimořádně důsledný přístup k obnově Školy architektury jej obdržela Akademie výtvarných umění v Praze.

Škola architektury AVU prošla v roce 2019 celkovou obnovou. Zvláštností rekonstrukce bylo, že základní koncept obnovy vznikal přímo na půdě Školy architektury pod vedením prof. Emila Přikryla i že otevřené výběrové řízení na navazující projektové fáze vyhrála absolventka této školy Marcela Steinbachová. Cílem projektantů bylo nepřipravit budovu opravou a modernizací o její autenticitu, ale naopak ji ještě důrazněji podtrhnout, očistit od nepůvodních prvků a doplnit o nové, které s původními souzní.

Na velmi zdařilém restaurování fasád, provedeném dle dochované dokumentace v původní barevnosti šlechtěnými omítkami a umělým kamenem, se podílel ateliér restaurátorů se studenty pod vedením Jana Kracíka, vedoucího pedagoga Restaurátorské školy sochařské AVU. Okna byla restaurována do své původní podoby, a to včetně zachování původního zasklení i částí kování. V interiérech byly renovovány historické keramické obklady na stěnách nebo původní pochozí dlažby. Podle dochovaného vzorku bylo obnoveno historické linoleum ve většině učeben.

Chátrající usedlost Cibulka v Košířích možná změní majitele

Druhé ocenění dostal Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších za otevření muzea a naučné stezky Nádraží Martinice. Třetí mimořádné ocenění obdržel Lešenický okrašlovací spolek za záchranu kostela svatého Šimona a Judy v Lešenicích a za dlouhodobou péči a kultivaci veřejného prostoru v místě svého působiště.

Za ovlivnění celé generace současníků v přístupu k památkové péči a vnímání historických objektů i za nezlomnou vůli neustat ani navzdory překážkám se Osobností památkové péče stal archeolog David Merta. Zakladatel brněnské veřejně prospěšné společnosti Archaia je dlouhodobým propagátorem interdisciplinárního přístupu k historickým objektům, a to propojením archeologie s dalšími humanitními, technickými i přírodovědnými obory. Zásadně ovlivnil výzkum a vnímání brněnské památkové rezervace, která se stala jednou z nejlépe systematicky zkoumaných středověkých městských aglomerací v Evropě.

FOTO: Beranův hostinec v Trávníčku a Škola architektury AVU

Beranův hostinec v Trávníčku a Škola architektury AVU - 1 npúBeranův hostinec v Trávníčku a Škola architektury AVU - 2 hithitBeranův hostinec v Trávníčku a Škola architektury AVU - 3 Skola architektury AVU_foto Tomas Soucek -1-Beranův hostinec v Trávníčku a Škola architektury AVU - 4 skola_architektury-001 -1-Beranův hostinec v Trávníčku a Škola architektury AVU - 5 npů
Další fotky
Beranův hostinec v Trávníčku a Škola architektury AVU - 0 petr pivoňka dubáci
Dnes, 06:46
Odvolací soud potvrdil 5,5 roku vězení někdejšímu kapitánovi Státní bezpečnosti Vladimíru Marečkovi. Je to nejpřísnější...
Dnes, 06:36
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával...
Dnes, 06:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:22
Dnes je Muzeum Bedřicha Smetany jednou ze specializovaných expozic Muzea české hudby a organizačně spadá...
Včera, 17:10
Azurová voda linoucí se kolem velkých balvanů, do kterých často také naráží a tím vznikají...
Včera, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Včera, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Včera, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Včera, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Včera, 14:30
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Včera, 14:26
Miliony lidí už mají první dávku očkování za sebou a další před sebou. A jako...
Reklama