Vše je funkční, vše pracuje bezchybně a devadesát let. Technická památka – elektrárna Miřejovice

Další fotky

Je to kapka v moři. Ale bez těch kapek by ani to moře neexistovalo. Malá, vodní elektrárna, které bude zanedlouho devadesát let. Babička, která i nyní dodává do sítě svých tři a půl megawattu výkonu. Dokonale využívá sílu Vltavy, která se zde, sedmnáct kilometrů od soutoku s Labem, vleče líně a tiše.

Rodný dům hudebního skladatele Antonína Dvořáka a renesanční zámek v Nelahozevsi. Jejich prohlídka vám jistě nezabrání, vydat se na další, pěší výlet. Po proudu řeky, po levém břehu, necelé dva kilometry od zámku. Jez, který řeku přetíná, byl vystavěn na počátku dvacátého století. Původně zde stál dřevěný most, který vystavěli Chotkové, majitelé nedalekého zámku ve Veltrusech. Most byl zničen povodní, v roce 1784, a císař Josef II. již nepovolil most znovu obnovit, takže zde po dvě století fungoval převozník.

Na počátku dvacátého století byl vybudován na Vltavě, asi 150 metrů nad dnešní elektrárnou jez, zdymadlo a nový most. Řešení bylo natolik funkční a ohleduplné vůči okolní krajině, že v roce 1904 nelitovali američtí inženýři cesty přes oceán, aby se ve „zpátečnickém“ Rakousko-Uhersku podívali, co umí vybudovat Češi. Plánovali regulaci řeky Mohawk, a zdejší dílo je natolik nadchlo, že zakoupili licenci.

Tajná chodba měla propojovat zámky v Nelahozevsi a ve Veltrusech. Co se v ní ukrývá?

Výstavba elektrárny začala v roce 1922, a byla ukončena v roce 1929. Průmysl nového státu, s názvem Československo, začal nabírat dech, a bylo to znát. Náhon k elektrárně, budova, rekonstrukce a úprava jezu, turbogenerátory z ČKD Blansko. Velín od firmy Františka Křižíka.

Vše je funkční, vše pracuje bezchybně a devadesát let. Důkaz kvality práce inženýrů i dělníků. Hrdost na šikovnost rukou a chytré hlavy. Tehdy vlastnosti, které nikomu nepřipadaly k smíchu. Elektrárna tvoří dokonalý funkční celek. S plavební komorou na levém břehu a propustí ke splavování vorů na straně druhé, zapadá přirozeně do krajiny, a rozhodně v ní nepůsobí jako pěst na oko.

Život bez elektřiny si dnes nedokážeme představit. Vděčíme za ni Michaelu Faradayovi

Hloubka osmi metrů vody, v nátoku na turbíny, je dostatečnou silou k tomu, aby uvedla do pohybu čtyři Kaplanovy a jednu Francisovu turbínu. Neškodí si trochu zopakovat fyziku. Kaplanovy turbíny jsou příliš známé, popišme si tedy tu Francisovu. Jsou to přetlakové turbíny. Voda při své cestě turbínou mění tlak a přebytečnou energii předává lopatkám turbíny. Její účinnost je přes devadesát procent. Sestrojil ji anglický inženýr, pan James Francis v době, kdy císař František Josef I. zahříval trůn ve Vídni necelý rok. Přesněji v roce 1849. Neuvěřitelná účinnost. Tvar ozubení oběžného kola je velmi zajímavý. Připomíná symbol automobilky Citroën.

FOTO: Elektrárna Miřejovice

Elektrárna Miřejovice - Elektrárna MiřejoviceElektrárna Miřejovice - Elektrárna MiřejoviceElektrárna Miřejovice - Elektrárna MiřejoviceElektrárna Miřejovice - Elektrárna MiřejoviceElektrárna Miřejovice - Elektrárna Miřejovice
Další fotky
Elektrárna Miřejovice - Elektrárna MiřejoviceElektrárna Miřejovice - Elektrárna MiřejoviceElektrárna Miřejovice - Elektrárna MiřejoviceElektrárna Miřejovice - Elektrárna Miřejovice

Jedno z takových oběžných kol naleznete jako kuriozitu, v parčíku pod lávkou, která v Kralupech nad Vltavou spojuje oba břehy. Most již neslouží automobilové dopravě. Je však přístupný pro cyklisty a pro pěší, takže si můžete prohlédnout celou elektrárnu z obou břehů. Pokud budete mít štěstí, stanete se diváky vodního slalomu. Závodní dráha pro sportovce je vybudována na pravém břehu Vltavy.

Technická památka, za kterou tato elektrárna byla prohlášena, stojí rozhodně za vidění. Elektrárnu si lze prohlédnout i uvnitř. Jsou zde prováděny exkurze. Bohužel, současná doba s různými omezeními mi neumožnila pořídit snímky strojů a vybavení objektu.

Dnes, 08:11
Podzim začal tak hezky, řekne si možná nejeden z vás, pomýšlející na změnu dodavatele energií....
Včera, 21:36
V Česku začne od středy kvůli epidemii covidu-19 platit zákaz nočního vycházení. Vláda na dnešním...
Včera, 15:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 15:40
Stromy nám v posledních letech takřka mizí před očima. Sucho a kůrovec ztěžují stromům život....
Včera, 13:40
Sexuální násilí je palčivé téma, které se může týkat tisíců i desetitisíců dětí. Na prevenci...
Včera, 10:20
Věčně žíznivé hrdlo, a pohled na dno konvice s vínem. Kord, který neměl šanci zrezivět,...
Včera, 08:11
Dnes jsou obchodní centra místem, kde často celé rodiny tráví volné chvíle. Kovové konstrukce a...
zpěvačka a moderátorka Jana Chládková
25.10.2020
Na dvou pilířích stojí pracovní život Jany Chládkové – na moderování a zpívání. Moderuje Noční...
25.10.2020
Nejvýznamnějšími a také nejproduktivnějšími našimi sochaři ve druhé třetině 19. století, v období pozdního neoklasicismu...
25.10.2020
Dušičky se blíží a květinářství i trhy nabízejí velké množství věnců, košíčků i jiných ozdob....
25.10.2020
Kostelec nad Labem býval vždy armádním městem, a to už od středověku. V současnosti jsou...
Reklama