• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nové centrum následné péče se v Bohnicích otevře příští rok

  30.11.2023
  Jan Štoll

  Na trend stárnutí populace reaguje nové moderní centrum následné péče. To se má v Bohnicích otevřít už na začátku příštího roku. Bude kombinovat následnou péči o seniory po zranění. Pod jednou střechou nabídne spojení s domovem se zvláštním režimem a domov pro seniory se sociální a zdravotní péčí.

  Páteří centra bude moderní nemocnice následné péče, která bude zaměřena na léčbu pacientů po závažných úrazech, operačních výkonech nebo s některými chronickými onemocněními, včetně specializované rehabilitační péče. Na ni navážou odborné ambulance, které budou poskytovat služby obyvatelům domova se zvláštním režimem. Ten doplní zdravotnickou část centra a své služby poskytne v režimu 24 hodin 365 dní v roce. „Lidé se dožívají vyššího věku, populace stárne a tím pádem se mění i požadavky na poskytované služby. Systém bude muset být v mnoha ohledech komplexnější a schopný více propojovat medicínskou a sociální péčí,“ uvedla generální ředitelka skupiny Penta Hospitals Barbora Vaculíková.

  Projekt tak svým konceptem částečně předchází plánované reformě zdravotní péče. Centrum se stane prvním novým zařízením svého druhu v metropoli. Pod jednou střechou spojí 120 lůžek následné péče, domov se zvláštním režimem ALZHEIMER HOME s kapacitou 186 lůžek a 21 bytů pro seniory se zajištěnou sociální a zdravotní péčí. „Medicínská část bude poskytovat potřebné zdravotnické služby ve standardním rozsahu, jak tomu je u jiných zdravotnických zařízení následné péče. Naší výhodou ale bude provázanost se sociální službou,“ říká ředitel zdravotnické části nového centra Petr Werbik.

  V Česku je dlouhodobý problém, že starší pacienti často setrvávají na zdravotnických lůžkách jen proto, že nemají potřebné sociální zázemí a ambulantní péči. Podle generální ředitelky Vaculíkové má centrum v budoucnu přinést výhody i obyvatelům Bohnic, některé odborné ambulance budou otevřené i pro veřejnost.

  sto  Nepřehlédněte