Nové přístroje proti rakovině. Léčba pacientů bude rychlejší a přesnější

20.1.2022
Jan Štoll

Olomoucká fakultní nemocnice má pro onkologické pacienty nové lineární urychlovače za bezmála čtvrt miliardy korun. Nové přístroje umožňují rychlejší a šetrnější ozařování. Požehnal jim i arcibiskup Jan Graubner.

Zatímco u starších technologií ozařování onkologicky nemocného pacienta trvalo až desítky minut, nové urychlovače proces provedou za několik minut. „Umožní nám to krásně zvládnout neustále rostoucí počet pacientů, který se na nás valí. Jsme rádi, že přístroje máme tři. Jsou zcela identické, takže když bude na některém prováděn plánovaný servis, tak pacienty můžeme ozařovat na jiném, což jsme u předchozích přístrojů nemohli,“ řekl zástupce přednosty onkologické kliniky FN Olomouc Martin Doležel.

Moderní přístroje navíc umožňují snížit radiační zatížení zdravých orgánů, takže lze cíleně zvyšovat dávku záření do požadovaného místa lidského těla. „Pomocí adaptivní radioterapie lze dokonce modifikovat ozařovací plán na základě změn tumoru i zdravých tkání v průběhu ozáření, takže už nemusíme používat jeden plán na celý průběh ozáření. Můžeme to adaptovat, což zase vede k lepším onkologickým výsledkům a k nižší toxicitě,“ řekl Doležel.

Tři nové lineární urychlovače jsou v nově zrekonstruovaných prostorách ozařoven Onkologické kliniky Spolu se stavebními pracemi se hodnota jedné z nejvýznamnějších investic ve FN Olomouc za poslední období vyšplhala téměř ke čtvrt miliardě. „Vysoce specializovaná péče o onkologické pacienty patří bezpochyby ke stěžejním úkolům zařízení typu fakultní nemocnice. Jsem rád, že moderní přístrojové vybavení dokáže často těmto lidem pomoci i v situacích, kdy by dříve byla medicína bezmocná. Z tohoto pohledu má i takto vysoká investice své absolutní opodstatnění,“ řekl ekonomický náměstek nemocnice Tomáš Uvízl.

Modernizace přístrojového vybavení ozařoven Onkologické kliniky byla zahájena v březnu loňského roku. První lineární urychlovač byl uveden do provozu v září. Další dva pak dorazily do olomoucké nemocnice postupně poté. „Zahájení provozu lineárních urychlovačů znamená kvalitativní skok v onkologické péči nejen v našem regionu. Příchod nových technologií v kombinaci s expertízou v dalších oblastech radiační a klinické onkologie posouvá naše pracoviště mezi přední evropská centra,“ konstatoval přednosta Onkologické kliniky profesor Bohuslav Melichar.

Přípravy prostoru pro ozařovače vyžadovaly speciální postup „Zajímavostí je například masivní stínicí stěna z ocelových platů o celkové tloušťce 37 centimetrů, jejíž hmotnost činí 64 tun. Svislé železobetonové konstrukce dosahují tloušťky 1,3 metru, vodorovné dokonce 1,65 metru. Použity byly také barytové omítky či výplně otvorů stíněné olovem,“ dodal šéf oddělení investic František Valíček

STO/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte