• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nového komunitního centra se v Aši dočkají v roce 2026

  25.11.2023
  Simona Knotková

  Přestavba bývalého kulturního střediska na komunitní centrum v Aši na Chebsku má být hotová na jaře 2026, možná i dřív, práce jdou podle plánu.

  V přední části objektu vzniknou klubovny se zázemím, v prvním patře prostory pro neziskové organizace. Obnova čeká také historické sály. Rekonstrukce památkově chráněného objektu postaveného na začátku minulého století vyjde na 136 milionů korun, řekl ašský starosta Vítězslav Kokoř (ANO).

  „Práce probíhají podle harmonogramu. Jsou tam nějaké vícenáklady, momentálně jsou ve výši 1,7 milionu korun a my je kontrolujeme, jestli jsou oprávněné. Řeší se podlahy, konkrétně trámy v podlaze, které nejsou v dobrém stavu, řeší se stropy. Jsou to většinou věci, které zhotovitel nemohl předpokládat,“ řekl Kokoř. Vícepráce by podle něj neměly mít vliv na termín dokončení přestavby.

  Stavební práce začaly letos v létě. Pro třináctitisícové město jde o největší investici v příštích letech. Na stavbu získalo dotaci 54 milionů korun od ministerstva pro místní rozvoj. Do konce roku by mělo proinvestovat deset milionů korun, což je podmínka dotace. Termín dokončení byl stanoven na březen roku 2026, zhotovitel by ale chtěl přestavbu dokončit dříve, a to do konce příštího roku.

  Budovu dal postavit v roce 1912 Tělocvičný spolek jako spolkový dům s tělocvičnou, kancelářemi, klubovnou a hospodou. Objekt ve stylu geometrické secese navrhl pravděpodobně ašský stavitel Ernst Hausner. Po roce 1925 zde vznikla jednoletá škola v duchu turnerského hnutí, což bylo německé tělovýchovné hnutí s nacionálním podtextem. V tělocvičně působil i pozdější válečný zločinec Konrád Henlein jakožto učitel tělocviku místního spolku, kterému dům patřil.

  Na rekonstrukční práce dohlížejí také památkáři. „Budova je jedinečná nejen svou architekturou, ale i využitím. Pochází z doby secese. Už v této době se na stavbách uplatňovaly moderní postupy, používaly se materiály, jako je například ocelový krov nebo automatické vytahování lustrů. V šedesátých letech došlo k přestavbě,“ řekl historik Lubomír Zeman. Starosta uvedl, že některé historické předměty budou v objektu zachovány.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte