• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nového prezidenta volí také vězni. Zájem je velký

  14.1.2023
  Simona Knotková

  S podstatně vyšším zájmem než při předchozích volbách se setkávají letošní prezidentské volby u vězňů, kteří si své tresty odpykávají ve věznicích v Olomouckém kraji. Například v jedné z nejpřísnějších věznic v zemi v Mírově na Šumpersku, kde jsou umístěni i doživotně odsouzení, hodlají vhodit hlas svému kandidátovi téměř dvě třetiny vězňů. Podobně velký zájem zaznamenali i zástupci olomoucké vazební věznice. V Olomouci se volilo v pátek, na Mírově budou mít možnost vězni volit po oba dny.

  Na Mírově je pro volby vyčleněna jedna z místností v objektu věznice. „Z celkového počtu odsouzených, kteří mají možnost volit, což je 383 lidí, projevilo zájem volit 254 odsouzených. Voličské průkazy již byly samozřejmě odsouzeným vydány,“ řekl speciální pedagog a mluvčí věznice František Richter. Při posledních prezidentských volbách se voleb účastnilo 125 vězňů.

  Volby byly podle něj hlavním tématem uplynulých dní, kampaň vězni sledovali například v televizi. „Odsouzení samozřejmě měli možnost debaty sledovat jak ve svých celách, tak i v kulturních místnostech ve svých oddílech. Téměř většina odsouzených má totiž v cele televizi. Prezidentská volba je nyní ve věznici mezi vězni velké téma. Jak jsem mohl s našimi odsouzenými náhodně mluvit, tak volbou svého vybraného kandidáta část očekává možnost určité amnestie,“ doplnil Richter.

  Podstatně větší zájem o volby oproti předchozím prezidentským volbám evidují také v olomoucké vazební věznici. „V roce 2013 volilo ve Vazební věznici Olomouc prezidenta 26,5 procenta oprávněných voličů, v roce 2018 vzrostl zájem na 41 procent a v letošním roce předpokládáme účast 61 procent. O volební průkazy velký zájem nebyl, k volbám se s ním chystají pouze dva oprávnění voliči. Zbytek vězněných osob je zapsán na takzvaný zvláštní seznam voličů,“ řekla v pátek mluvčí olomoucké vazební věznice Eva Gürbüz. Ve Vazební věznici Olomouc nakonec odvolilo z 239 oprávněných voličů 136 vězněných osob, a to 77 odsouzených a 59 obviněných. „Šest vězněných osob nebylo volební komisí k volbě prezidenta připuštěno. Volební účast ve vazební věznici byla 57 procent,“ doplnila mluvčí věznice.

  Kampaň vězni sledovali hlavně v televizi, ale poslouchali i debaty v rádiu. „Vězněné osoby mají buď vlastní televize přímo na celách nebo jim Vazební věznice Olomouc poskytuje ústavní, které mohou mít k dispozici také na celách nebo ve společných prostorech. Prezidentské debaty tudíž měly možnost vězněné osoby sledovat a také dle sdělení vychovatelů sledovaly. Dále jsou cely vybaveny radiostanicí, takže i z dostupného vysílání mohly získávat potřebné informace,“ doplnila mluvčí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte