Novela umožňující zastropování cen energií vstoupí v platnost 1. října

30.9.2022
Doris Drienová

V sobotu 1. října vstoupí v platnost novela energetického zákona, která vládě mimo jiné umožní stanovit maximální ceny elektřiny a plynu. Novela zákona v pátek vyšla ve Sbírce zákonů. Vláda už dříve uvedla, že maximální cena silové elektřiny bude činit 6000 korun za megawatthodinu včetně DPH, megawatthodina plynu bude stát maximálně 3000 korun. K omezení cen bude muset vláda vydat nařízení, v němž stanoví konkrétní podrobnosti. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) potvrdilo, že vláda by měla nařízení projednávat ve středu 5. října.

Ve svém nařízení vláda mimo jiné stanoví právě maximální cenu jednotlivých komodit. Svým nařízením bude také určovat odběratele, kterých se bude cenový strop týkat. Vláda už dříve uvedla, že zastropování se bude týkat domácností, živnostníků, malých a středních firem nebo domovních plynových tepláren.

Dodavatelé budou mít právo na úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku. Při mimořádné tržní situaci bude moci vláda v krajním případě zakázat například obchodování s elektřinou a plynem na burzách.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už dříve uvedl, že rozpočtové dopady zastropování budou představovat nejvýše 130 miliard korun. Stát podle něj použije na náklady mobilizované příjmy ze všech státních firem, připravovanou daň z mimořádných zisků a příjmy z emisních povolenek. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) minulý týden řekl senátorům, že pomoc české vlády přesahuje dva roční rozpočty ministerstva obrany.

Novela umožní spotřebitelům snáze vypovědět takovou smlouvu, která obsahuje takzvané spotové ceny, tedy ceny odvozené od vývoje na burzách. Před takovými smlouvami varuje Energetický regulační úřad.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte