• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Novou kulturní památkou bude rodný dům spisovatele Jindřicha Šimona Baara

  16.4.2024
  Simona Knotková

  Muzeum a rodný dům spisovatele Jindřicha Šimona Baara v Klenčí na Domažlicku zapíše letos ministerstvo kultury mezi kulturní památky.

  Hned poté zadá městys s 1300 obyvateli projekt, požádá o dotace a zahájí rekonstrukci domu a expozic muzea za zhruba 25 milionů Kč. Díky zařazení mezi památky dosáhne na dotace, bez nich by obnovu významného turistického cíle v Českém lesy nezaplatilo, řekl starosta Jan Bozděch (Nezávislí kandidáti pro Klenčí).

  O zápis domu mezi památky požádalo Klenčí před rokem, odbornou žádost zpracoval památkový ústav v Plzni. „Hotová studie přestavby je teď u památkářů na posouzení, to bude rychlé. Horší je to na ministerstvu kultury, kde proces trvá dlouho. Požádali jsme o urychlení,“ uvedl starosta. Městys po dohodě s architekty požádal památkáře, aby sepsali parametry pro zadávací dokumentaci. „Hned potom budeme soutěžit zpracovatele. Projekt už je připravován tak, že stavba bude kulturní památkou,“ řekl.

  Dům je součástí městské památkové zóny. „Je to složitá stavba. Chceme ji uchopit citlivě, takže jsme si ji nedovolili zadat bez pečlivě připravené studie. Vstupovali do ní také občané, kteří jsou obdivovateli Baara, pamětníci nebo ti, kteří mají Klenčí rádi,“ uvedl Bozděch. Městys podle něj zohlednil i připomínky ředitelky a učitelů domažlického Gymnázia Jindřicha Šimona Baara.

  Dům potřebuje opravit zejména fasádu a okna, rozvody elektřiny, vody a topení. V prvním patře je Baarův byt, který se rozšíří o dvě místnosti. „Spodní patro, řešené jako vesnické muzeum, lehce uspořádáme,“ řekl starosta.

  Baarovo muzeum je v návštěvnické sezoně stále otevřené, spisovatel je podle starosty mezi Čechy pořád populární. „Baar v poslední vůli přepsal dům na obec Klenčí. A naším primárním zájmem by mělo být, abychom ho zachránili a rozvíjeli,“ řekl.

  Prozaik, básník, sběratel folkloru, autor pohádek z Chodska a tvůrce jeho historického obrazu odkázal obci svůj dům včetně zařízení, sbírek i výnosů z autorských honorářů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte