Novou středočeskou hejtmankou se stala Petra Pecková (STAN). Místo Jermanové se omluvila záchranářce Brožové

20.11.2020
Jan Štoll

STAN budou vládnout v koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. Nová koalice se opírá o 50 z 65 hlasů v zastupitelstvu, ANO s 15 hlasy bude jediným opozičním uskupením.

Pecková neměla protikandidáta. Podpořilo ji 50 z 65 zastupitelů, tedy celá koalice. ANO se zdrželo hlasování. Pecková uvedla, že je týmovým hráčem a má za sebou deset let zkušeností z práce komunální političky. Kraj podle ní čeká nelehký návrat do období po koronavirové pandemii.

„Budeme se teď nesmírně potýkat s nedostatkem finančních prostředků, které budou mít samozřejmě dopad do rozpočtu kraje, stejně jako do rozpočtu celé naší země. Musíme se vyrovnat s covidovou pandemií, to budou ty nejdůležitější kroky, které teď před námi stojí,“ uvedla Pecková krátce po zvolení.

Ve středních Čechách dosud vládla koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty. ČSSD a KSČM se nyní do zastupitelstva nedostaly.

Nové vedení Středočeského kraje

Středočeští zastupitelé zvolili také jedenáctičlennou krajskou radu. Po čtyřech křeslech má hnutí STAN a ODS, Piráti mají dvě místa, Spojenci jedno. Náměstky nově zvolené hejtmanky Petry Peckové (STAN) jsou Martin Kupka (ODS), Věslav Michalik (STAN) a Jiří Snížek (Piráti). Statutárním zástupcem je Kupka.

Radním pro veřejnou dopravu se stal Petr Borecký (STAN). Finance, dotace a inovace bude řídit předseda krajské organizace STAN Věslav Michalik, vzdělávání a sport Milan Vácha (STAN), sociální věci Martin Hrabánek (ODS) a zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Radním pro investice a majetek bude Libor Lesák (ODS).

Ve středních Čechách je jasné složení rady, hejtmankou bude Pecková

Lídr Pirátů Snížek bude mít na starosti regionální rozvoj a územní plánování. Druhým resortem Pirátů je životní prostředí a zemědělství, které povede Jana Skopalíková. Radním pro kulturu, památky a cestovní ruch se stal lídr Spojenců a TOP 09 Jan Jakob.

„To, co nás čeká asi jako nejtěžší úkol, je připravit rozpočet na příští rok s gigantickým výpadkem na příjmové straně, zhruba 1,7 miliardy oproti roku 2019. Musíme najít prostředky k tomu, abychom dokončili investice, které jsou v běhu, nebo na které máme jako kraj zajištěné financování z jiných zdrojů,“ řekl při své řeči před zvolením náměstkem Michalik. Podle něj jde o praktický, nikoli politický úkol.

Až na Kupku budou všichni členové rady uvolnění pro svou funkci, Kupka bude neuvolněným náměstkem, je zároveň starostou Líbeznic u Prahy a poslancem. Opoziční ANO dnes na tiskové konferenci kritizovalo souběh funkcí u členů nové krajské rady. Bývalá hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) například uvedla, že se sama vzdala mandátu poslankyně. „Doufám, že k tomu přistoupí stejným způsobem,“ řekla Jermanová.

„Domluva zní, že ten, kdo bude v pozici uvolněné jako člen rady na Středočeském kraji, nebude v pozici uvolněného starosty nebo místostarosty, v jakékoliv další funkci. To znamená nebude pobírat dva plné platy, nebude odvádět práci na dva plné pracovní úvazky, to není možné,“ řekla Pecková. Sama je nyní uvolněnou starostkou Mnichovic u Prahy, do pozice neuvolněné starostky ji převolí na nejbližším jednání městští zastupitelé.

Pecková se omluvila za Jermanovou

Nové vedení Středočeského kraje dohánělo resty za Pokornou Jermanovou, omluvilo se záchranářce Veronice Brožové za trestní oznámení, které na ni během první vlny pandemie kraj podal. Brožová v otevřeném dopise upozornila na údajný nedostatek ochranných pomůcek u středočeských záchranářů, bývalé vedení kraje tyto informace odmítlo a podalo trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy, které policie nakonec odložila.

Záchranářka si stěžovala na chybějící respirátory, vyhrožovali ji výpovědí. Jermanová se náhle omluvila

„My nemůžeme vrátit čas a nemůžeme některá rozhodnutí změnit. Přesto bychom jako nové vedení Středočeského kraje se velmi rádi omluvili záchranářce Veronice Brožové za obrovskou psychickou újmu, kterou utrpěla poté, co na ni bylo podáno trestní oznámení, protože upozornila na nedostatek ochranných pomůcek v první vlně covidu,“ řekla nová hejtmanka Petra Pecková.

Pecková se zároveň omluvila vydavatelství A11, které vydává noviny Náš region a které otevřený dopis otisklo. „Čelil úplně stejnému trestnímu oznámení jenom proto, že dělal svou práci, že otiskl otevřený dopis,“ řekla Pecková.

Brožová si v polovině března v otevřeném dopise dnes již bývalé hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek proti koronaviru. Kraj tyto informace odmítl a podal trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy, které policie nakonec odložila. Vedení hejtmanství kvůli svému postupu čelilo kritice, opozice ho vinila z arogance a zastrašování. Hejtmanka kritiku odmítala a tvrdila, že Brožová je obětí dění v zákulisí.

 

Kvůli kauze skončil na krajském úřadu vedoucí tiskového oddělení Marek Rejman. Podle svých slov tak vyvodil odpovědnost za vnější komunikaci v kauze.

STO/ČTK

Jermanová vs. Záchranářka. Hejtmanka se chová jak bohorovní soudruzi, míní Honza TunaNepřehlédněte