• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Záchranářka si stěžovala na chybějící respirátory, vyhrožovali ji výpovědí. Jermanová se náhle omluvila

  25.3.2020
  Marcel Mihalik

  „Máme jeden respirátor na stanovišti. Zatímco civilisté jsou vyzýváni k nošení roušek i v MHD, my nemáme nic. Nadřízený nás vyzval, ať si roušky ušijeme sami.“ To jsou slova zdravotnické záchranářky Veroniky Brožové ze Zdib. Otevřený dopis, který sepsala po třetí noční směně, vyvolal reakce. Vlnu solidarity a díků překvapivě přikryla ledová sprcha. Středočeské hejtmanství i velitel záchranky totiž zareagoval agresivně. Zdravotnice se tak může bát, že přijde o práci.

  „Ráda bych vás, jako hejtmanka kraje a předsedkyně Bezpečnostní rady Středočeského kraje, touto cestou ubezpečila, že si vedení kraje důležitost vaší profese a práce uvědomuje a bude se snažit udělat vše proto, aby bylo vaše zdraví ochráněno a váš život nebyl nijak ohrožen,“ píše hejtmanka v dopise z 5. března středočeským záchranářům.

  Jenže ani 13 dní po hejtmančiných slibech a snahách o zabezpečení ochranných pomůcek se někteří záchranáři bezpečně necítí. Frustrace a strach z nákazy koronavirem udělaly své. V otevřeném dopise proto zdravotnice Veronika Brožová ze Zdib na hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) reagovala.

  Máme nedostačené vybavení, popisuje záchranářka

  „Na našem stanovišti máme v tento okamžik jeden, ano jeden respirátor a tři balíčky kompletních ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi. To shledávám jako nedostatečné. Obyčejné chirurgické roušky máme z vlastních zdrojů, koupené ještě před obdobím klasické chřipky, a to v omezeném množství. Ani ty nám naše organizace neposkytla. Nejsme nijak chráněni,“ napsala Brožová. Podle ní slova díků od hejtmanky nestačí.

  hejtmanka

  “Kraj vedený hejtmankou z ANO Jermanovou selhal” říkají středočeští záchranáři s jedním respirátorem na stanovišti

  „V období vyhlášené pandemie, kdy i běžní civilisti, kteří dnes pojedou MHD, musí mít roušku přes ústa a nos, my nemáme nic,“ popsala Brožová situaci na středočeské záchrance tak, jak ji vidí.

  „Protože pokud se nakazíme, tak kdo bude, paní hejtmanko, zajišťovat urgentní péči ve vašem kraji? Prosím, objasněte mi, jak probíhají opatření, která mají zajistit naši a vlastně následně i vaši bezpečnost? Reálně. Protože to, co se dozvídám z médií, se neslučuje s tím, jak to probíhá v realitě. Ubezpečte mě, prosím, že vaše vyjádření nejsou jen pouhopouhé prázdné populistické fráze. Slova díků nestačí. Je zapotřebí kroků, díky nimž se nebudeme bát vyjet,“ obracela se Brožová na hejtmanku Pokornou Jermanovou.

  Roušky si ušijte, vzkázal nadřízený

  Kvůli nedostatku ochranných pomůcek mělo záchranářům přijít i doporučení od nadřízeného. „Dokonce nám přišla SMS zpráva od nadřízeného, že kdo umí šít, ať si ušije látkovou roušku,“ citoval Veroniku Brožovou server Seznam Zprávy.

  zachranáři SCK

  Bez ochrany vstříc riziku nakažení. Doktoři a sestry hasí pandemii koronaviru jako hasiči v Černobylu

  Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO dosud na dotazy redakce Náš REGION neodpověděla. Místo toho reagovala na sociálních sítích útokem na vydavatelství i novináře osobně. Redakce přitom jen jednala v souladu se základním smysl novinařiny a informoval i otevřeném dopisu záchranářky.

  Mlčte, nebo vás vyhodíme

  Otevřený dopis Brožové nadzvedl jejího nadřízeného, ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, Jiřího Knora. „Vůbec se nehodlám smířit teď ani do budoucna, že naši zaměstnanci v době, jako je tato, šíří nepravdy a nepodložená obvinění,“ vzkázal své podřízené prostřednictvím hejtmančina Facebooku.

  „Všechny naše vozy jsou a budou nadále vybaveny kompletními ochrannými prostředky a pomůckami proti vysoce nebezpečným nákazám, a to včetně respirátorů jak pro členy posádky, tak pro pacienta,“ uvedl.

  Zdeněk Hřib, primátor Prahy

  Ministerstvo zdravotnictví v distribuci respirátorů selhalo, říká pražský primátor Hřib

  Velitel středočeských záchranářů závěrem vyzval podřízené, aby jakékoliv problémy řešili osobně nebo s dalšími členy vedení osobně a nešířili lživé informace. Zdůraznil také, že se Brožová nechovala podle pracovního řádu. „Berte proto mimo jiné také na vědomí, že vaše jednání kvalifikujeme jako porušení pracovní kázně,“ dodal.

  Vyhrožování a zastrašování se podle informací redakce projevilo hned následující den. „Právě probíhá kontrola z krajského úřadu,“ informoval redakci zdroj, jehož jméno Náš REGION právě s ohledem na zákeřné jednání nadřízených chrání. Podle něj na zhruba pěti základnách chybí ochranné pomůcky. „Místo toho, aby řekli sorry, jsou agresivní,“ svěřil svůj dojem z hejtmanky a velitele záchranářů zdroj.

  Co dříve bylo divné, dnes je běžné. Normální je chodit na veřejnosti se zakrytou pusou i nosem, vyzývá Hřib

   Hejtmanka se náhle omluvila a vzala „zpátečku“

  Jaroslava Jermanová_Facebook
  Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), hejtmanka Středočeského kraje
  (Oficiální Facebook Jaroslavy Jermanové)

  Ve sporu se ale minulý pátek odehrál nečekaný obrat. Jako by snad zasáhla vyšší, nadpřirozená moc. Hejtmanka Pokorná Jermanová otočila své původně agresivní vyjadřování směrem k záchranářům a omluvila se na svém Faebooku. „Záchranářům ze Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje Omlouvám se vám za své nešťastné vyjádření v rozhovoru s Martin Veselovský pro DVTV. Chápu, že jste z něj mohli nabýt dojmu, že si nevážím vaší práce. Opak je pravdou. Jsem si též vědoma, že v začátcích této krize jste neměli ideální podmínky a věřte, že dělám vše, abych vám zajistila odpovídající vybavení. Požádala jsem také vedení Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje o společné setkání s paní Veronikou Brožovou, které proběhlo v pátek a kde jsme si vše vyjasnili. Přijměte, prosím, moji omluvu. Děkuji.“  Zda se v političce hnulo svědomí nebo zda ji na dvě doby seřval šéf, mohou voliči jen spekulovat. Jisté je, že řev a slovník Andreje Babiše, jak o něm členové ANO prozradili, v takových situacích zanechá na dlouho nepříjemný pocit…  Nepřehlédněte