Nový ministr zdravotnictví Arenberger chce tvrdě pracovat. Změní se postoj ke Sputniku?

Muž na svém místě? Zlepšení covidové situace v Česku? Uvidíme.

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) první den ve funkci uvedl, že před rokem 1989 byl členem Komunistické strany Československa. Podle našich informací se o něj zajímala i StB, o čemž si prý štěbetali vrabci na stromech. Tajná policie jej ještě v roce 1989 prověřovala jako možného spolupracovníka. Arenberger byl dokonce ještě pár dní po 17. listopadu evidován jako kandidát tajné spolupráce (KTS). Ve svazcích StB byl evidován pod číslem 37788 s krycím jménem Kůže. Státní bezpečnost koncem prosince 1989 zastavila veškeré aktivity a začala zametat stopy. Arenberger okamžitě opustil KSČ a všechny síly začal věnovat své profesi.

Samotný Petr Arenberger, dosavadní ředitel FN Královské Vinohrady a uznávaný dermatovenerolog krátce po jmenování ministrem, uvedl, že sice byl v KSČ, ale že má negativní lustrační osvědčení. Tím se prý prokazoval u několika dřívějších zaměstnavatelů, nikde prý neprobudil stín podezření.

Podle důvěryhodného zdroje Našeho REGIONU však StB skutečně založila na Arenbergera svazek, ten byl ale skartován dne 6. 12. 1989, oč se podle našich informací postarala X. správa FMV (SNB) – Správa kontrarozvědky pro boj proti vnitřnímu nepříteli (disidenti, chartisté, kněží, mládež apod.). Zůstal jen zápis v evidenční knize. Ale to samo o sobě nelze považovat za důkaz či náznak toho, že Arenberger byl vědomým spolupracovníkem StB. Pokud by se prokázal opak, ministrem by se patrně nestal.

Potvrzeno. Problémové krevní sraženiny souvisejí s vakcínou AstraZenecy

O jmenování nového ministra zdravotnictví se hovořilo již delší dobu. Nyní již bývalý šéf resortu a dětský hematolog FN Brno Jan Blatný totiž kategoricky odmítal podepsat výjimku ruské vakcíně Sputnik V, aby mohla být u nás použita k očkování i bez schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Vedle Sputniku V totéž prohlásil o neschválených vakcínách z Číny.

Blatný svým postojem zkušeného lékaře a letitého odborníka popudil prezidenta Miloše Zemana. Ten se na jeho adresu vyjádřil v tom smyslu, že jeho rozhodnutí ve věci Sputnik V bude mít na svědomí celou řadu dalších možných obětí na životech, protože v přerozdělování vakcín v Evropě není pro Česko zcela ideální. Není bez zajímavosti, že všichni několik posledních ministrů zdravotnictví mělo s prezidentem problémy.

Petr Arenberger nahradil v čele resortu Jana Blatného. Zdroj: Úřad vlády ČR 

Premiér Andrej Babiš pak výměnu v ministerském křesle zdůvodnil slovy, že pravým důvodem další rošády není odmítavý postoj Blatného a vůči ruské vakcíně. Podle něj je Blatný schopný odborník, ale Babiš mu vytýkal chyby ve vedení resortu. Blatný včera naproti tomu oznámil, že odvoláním vidí politické rozhodnutí.

Velká část opozice a kritici další změnu považují za jasný signál neveselé skutečnosti, že opatření proti nákaze v naší zemi jsou nadmíru chaotická, zmatečná či nekoncepční, což je prý také důvodem toho, že Česko stále patří k nejpostiženějším zemím.

Proti názoru Miloše Zemana o „bezpečné“ (leč neschválené) vakcíně z Ruska stojí řada odborníků a specialistů. Třeba zástupci Evropské komise. Na středečním jednání unijních ministrů zdravotnictví řekli, že Brusel neplánuje zahájit jednání s Ruskem o předběžné smlouvě o nákupu vakcíny Sputnik V tak, jako to v uplynulých měsících dělal s jinými výrobci očkovacích látek.

Našemu REGIONU se podařilo získat stanovisko EU, které je také v rozporu se slovy prezidenta Miloše Zemana „Evropská komise spoléhá na doporučení EMA, evropské lékové agentury, a vakcíny, které doporučila a schválila ona,“ řekla členka diplomatického sboru Evropské unie pro ČR Magdaléna Frouzová.

Dnes, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Reklama