Nový poslanec Jan Bureš (ODS) si chce nechat pozici starosty Ostrova

14.10.2021
Roman Kořinek

Lídr kandidátky koalice Spolu v Karlovarském kraji a nový poslanec Jan Bureš (ODS) si chce k poslaneckému mandátu ponechat i funkci starosty Ostrova na Karlovarsku. Vzdá se ale funkce náměstka hejtmana, zůstane pouze krajským zastupitelem. Koalice Spolu skončila v kraji druhá za hnutím ANO, získala přes 20 procent hlasů a jeden poslanecký mandát. Ve sněmovně se bude chtít Bureš zaměřit na transformaci kraje, zdravotnictví i na bytovou výstavbu.

„Pro náš kraj je důležitá transformace regionu, podpořit změnu s ohledem na předpisy a plány Evropské unie. Klíčová je proto otázka životního prostředí, největší balíky peněz z dotací jdou přes ministerstvo životního prostředí. Můj zájem je tedy zaměřit se na oblast životního prostředí,“ řekl Bureš. Dále se chce zabývat a podpořit výstavbu nájemních bytů ve vlastnictví měst a obcí nebo dostupnost primární zdravotní péče v okrajových regionech Česka.

S výsledkem voleb je krajská koalice Spolu, tvořená stranami ODS, KDU-ČSL a TOP 09, spokojená. Podle Bureše, který byl už jednou zvolen poslancem v roce 2010, se za Karlovarský kraj vrátila do Sněmovny středopravicová strana. Vítězství ANO v kraji koalice očekávala, uvedl. „Je to dáno kombinací více faktorů. Jedním je popularita lídryně hnutí ANO a bývalé hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové, byla i v čele Asociace krajů, což jí dávalo hodně mediálního prostoru a osobně docházela na hodně akcí v kraji. Další je demografická skladba obyvatel Karlovarského kraje,“ řekl Bureš.

Ačkoli je starostou v Ostrově, jeho koalice tam nezískala většinu hlasů. Vyhrálo tam hnutí ANO s 33 procenty, koalice Spolu skončila druhá s 19 procenty hlasů. „Vysvětlení je jednoduché, lidé volí jinak v komunálních a jinak v parlamentních volbách, kombinací jsou volby krajské. Do Parlamentu, který má většinou dvakrát větší účast než volby komunální, volí lidé podle svého stranického přesvědčení, zatímco v komunálních volí konkrétní osobnosti,“ míní Bureš.

Volby do Sněmovny v Karlovarském kraji vyhrálo ANO, získalo 33,06 procenta hlasů. Na druhém místě je koalice Spolu, má 20,22 procenta. Třetí PirSTAN dostali 14,23 procenta hlasů.

Zdroj: čtk

 Nepřehlédněte