Nymburské kino se opraví na etapy: Rekonstrukce musí probíhat citlivě

6.5.2021
Táňa Pikartová

Jedno z prioritních zadání pro rekonstrukci tedy plyne z tohoto historického faktu. Opravy musí probíhat velmi citlivě.

 Kino Sokol slouží městu od roku 1928 a zásadnější rekonstrukcí prošlo naposledy v 70. letech minulého století. Poté se uskutečnily jen dílčí zásahy, například v roce 2012 se modernizovala promítací technika, v minulých letech bylo opraveno foyer a letos toalety.

 O tom, že nymburské kino potřebuje rozsáhlejší opravy, se mluví už mnoho let, až nyní se rada města rozhodla uskutečnit zásadní krok k jeho výrazné rekonstrukci.

„Dlouho jsme nejen s provozovatelem diskutovali o tom, jak by měla rekonstrukce probíhat, a hlavně, jaký by měl být její výsledek. Jsem ráda, že se věc neuspěchala, došli jsme ke společné shodě a rada města mohla jednomyslně schválit zadání architektonické studie. Více než rok jednáme s velmi zkušenou architektkou Marcelou Steinbachovou, která bude studii zpracovávat,“ informovala o výsledcích jednání rady města místostarostka Stanislava Tichá. „Rozhodli jsme se, že rekonstrukci rozdělíme do tří etap,“

Ptačí chřipka zasáhla Střední Čechy, hlavně chovy na Nymbursku

„Rekonstrukce bude rozložena do etap s předpokládaným finálním ukončením prací v roce 2028, tedy tak, aby bylo možné důstojně připomenout sto let fungování kina na jedné adrese. Zadání studie předcházela řada kroků – Nymburské kulturní centrum nechalo provést revizi elektra, posoudit možnosti vybudování vzduchotechniky. Proběhl odborný restaurátorský průzkum omítek a také řada jednání za účasti architekta města Jana Němce nebo odborné veřejnosti,“ dodává Pavla Kukalová, tisková mluvčí z Městského úřadu Nymburk.

„V první etapě rekonstrukčních prací by mělo dojít k opravám podlahy, stěn, zpřístupnění balkónů a zejména k přečalounění či výměně sedaček. Postupovat budeme podle doporučení paní architektky. Chceme k rekonstrukci přistoupit s maximální citlivostí a pokorou, ale současně je pro nás důležité co nejrychleji zvýšit komfort návštěvníků kina. První etapu tedy zahájíme co nejdříve, nejlépe ještě letos,“ zmiňuje místostarostka.

Prostředky na tyto práce jsou k dispozici v investičním fondu Nymburského kulturního centra. V dalších dvou etapách se projekt zaměří na kompletní řešení foyer s ohledem na jeho multifunkční využití, včetně bezbariérového přístupu k toaletám, půjde také o optimalizaci vytápění a instalace vzduchotechniky. Jako poslední přijde na řadu plášť budovy a kulttivace venkovního prostoru.

„Rekonstrukce kina je nákladným během na dlouhou trať, pokud má ale kultura v Nymburce vzkvétat, je nutné ji odstartovat. Doufám, že i díky pečlivé přípravě a výběru zkušené architektky se podaří projekt připravit tak, abychom v něm mohli plynule pokračovat více let. Děkuji všem, kteří se na zadání architektonické studie podíleli. Kino Sokol si naši péči zaslouží a doufám, že první výsledky uvidíme co nejdříve,“ slibuje závěrem místostarostka Tichá.

 Nepřehlédněte