Ptačí chřipka zasáhla Střední Čechy, hlavně chovy na Nymbursku

20.4.2021
Redakce

První ohnisko ptačí chřipky ve Středočeském kraji a zároveň druhé v rámci ČR se objevilo počátkem února v malochovu v Podolí u Jankova na Benešovsku. Bylo v něm 45 slepic a šest kachen, 25 slepic uhynulo a zbytek veterináři utratili. Další napadené malochovy veterináři odhalili v Březnu na Mladoboleslavsku, Počaplech na Příbramsku, osadě Labíčko u Čelákovic, Třebotově u Prahy a v Hodyni na Berounsku.

Od března se ptačí chřipka rozšířila zejména do chovů kachen firmy Perena v oblasti na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje, kde bylo do dneška zasaženo již 12 chovů. Společnost Perena, se sídlem v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku, je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě.

Ptačí chřipka útočí dál. Nakaženo je 11 tisíc kachen

„Bylo to rozvrstvené po celých středních Čechách, nicméně na Nymbursku šlo o komerční chovy. Byla tam asi porušena biologická bezpečnost, jinak si nedovedu představit, že se to roztáhlo v Pereně z Královéhradeckého kraje až do středních Čech,“ uvedl Bohatec.

Naposledy se ptačí chřipka rozšířila do dalších dvou chovů kachen firmy Perena na Královéhradecku. Nákaza se vyskytla na farmách v Novém Městě a v Klamoši nedaleko Chlumce nad Cidlinou.

adp/ČTKNepřehlédněte