Do Nymburku se vrátí skřítci Nárožníčci. Jakou budou mít podobu záleží na výtvarnících

Tvrdí se, že Nárožníčci žili, či snad ještě žijí, v Nymburku pod nárožními kameny, které bývaly u každého rohového domu.

Jsou to skřítci, kteří do svých deníků pečlivě zapisují veškeré události týkající se jejich uličky a obyvatel, kteří tady žijí. Jen nikdo neví, jak přesně vypadají. A tak se město obrátilo na výtvarníky, aby jejich podobu vymysleli. Inspirací mohou být Pověsti z Kaplanky nymburského spisovatele Jana Řehounka, které Nárožníčcích vypráví.

Například Nárožníček Jíra, jak píše autor ve svých Pověstech, má ve své kronice zapsáno, že za temných nocí kolem katovny chodí postava v bílých přiléhavých nohavicích a černé haleně, na hlavě má červenou kuklu s očními otvory, na nohou  škorně s dlouhými zobci nahoru trčícími a o rameno opřený nosí dlouhý zrezivělý meč. Je to duch ukrutného kata Henzlina, který nejen výtečníky, daremné, mordéře, vrahy a lapky podle práva trápil a mučil a rozsudky hrdelní na nich činil, nýbrž i sousedy poctivé, sedláky a kramáře na trh přijíždějící i kupce cizozemské do města se uchylující k Hořici lákal a tam mordoval, oblupoval, peníze bral, ano i ze šatů je zhusta svlékl. Za takové neřádné věci byl andělem černým bleskem sražen a jeho duch na věky věkův nad příkopem hradebním blouditi bude.

I 21. století si žádá své a nechat Nárožníčky provázet turisty po městě je skvělý nápad jistě hodný jejich odkazu, který v pověstech města zanechali.

Méně toulavých koček bez domova. Nymburk finančně podpoří kastrace

„V letošním roce chceme Nárožníčky Honzy Řehounka oživit a postupně vyslat do ulic v historickém centru. Budeme rádi, pokud nám místní, ale i přespolní umělci navrhnou, jak by měli jednotliví skřítkové vypadat. Máme jen několik podmínek, skřítek by měl být vysoký maximálně čtyřicet centimetrů, může být v 3D i docela placatý, musí se dát snadno vyrobit a také by měl něco vydržet. Může být ze dřeva, kovu, kamene, případně i keramiky, nebo přímo ztvárněný na fasádě či chodníku,“ vysvětlila místostarostka Stanislava Tichá.

Záměrem tohoto sympatického projektu je oživit město a nabídnout turistům i místním zajímavé a nutno věřit, že i vtipné putování po nymburských památkách okořeněné právě historkami Nárožníčků.  V centru se tak postupně objeví dvanáct skřítků. Kromě Jakuba z Kaplanky třeba Hánaz Rathausu, Štěpán z rynku, Filipod sv. Mikuláše, Václav od mostu, Šimonod Svatojiřské brány, Blažejod rychty nebo Heřman od Staré rybárny.

Výtvarníci mohou své návrhy posílat do pondělí 15. března elektronicky na e-mail: [email protected], nebo poštou na adresu Náměstí Přemyslovců 163, Nymburk, obálku je třeba označit heslem Nárožníčci.

Návrhy, které budou vybrané k realizaci, radnice finančně ohodnotí a představí veřejnosti.

Pro případnou inspiraci jsou Pověsti z Kaplanky v prodeji v Infocentru, nebo k vypůjčení v městské knihovně.

20.4.2021
Ve středních Čechách způsobila ptačí chřipka největší škody na Nymbursku, kde zasáhla komerční chovy. Bylo...
14.4.2021
Dostat se do těžké situace může každý. Stalo se to kupříkladu samoživitelce Romaně, matce dvou...
9.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
9.4.2021
Pokud má zaměstnanec jakékoliv pochybnosti o postupu zaměstnavatele, ať se jedná o pozastavení výroby nebo...
7.4.2021
Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvítězili na hřišti Dinama Sassari 91:73 a připsali si čtvrté...
31.3.2021
Lukáš Palyza je ostříleným hráčem, jeden ze tří třicátníků v týmu, který má za sebou...
30.3.2021
Město nyní nabízí občanům možnost přispět na rekonstrukci a posunout ji o krok dál. Kdo...
30.3.2021
Péče o stromy vychází z pasportu zeleně. Na něj navazuje projekt Revitalizace zeleně města, který...
29.3.2021
Nemůžeme si být odhady jisti, jak dlouho ještě v rámci školství i tělovýchovy potrvají kvůli...
26.3.2021
Veterináři potvrdili další tři ohniska ptačí chřipky. Jde znovu o chovy firmy Perena. V ČR...
10.3.2021
Basketbalisté Nymburka vyhráli i druhý zápas v osmifinálové skupině Ligy mistrů. Sassari doma zdolali přestože,...
Reklama