• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Méně toulavých koček bez domova. Nymburk finančně podpoří kastrace

  28.1.2021
  Redakce

  Nymburk schválil program podpory kastrace koček. Díky programu by se měl snížit počet toulavých koček ve městě. Důvodem k zavedení finanční podpory je také povinnost města postarat se o toulavé psy a kočky, kterou přímo ukládá zákon.

  Výše poskytovaného finančního daru je 400 korun na kocoura a 600 korun na kočku. Dar pokryje pouze část nákladů na kastraci. „Podle našich informací kastrace kocoura stojí zhruba 500 Kč a více, kastrace kočky tisíc korun a více,“ uvedla Kukalová.

  Poskytnutí finančního daru je možné na základě podané žádosti, k níž bude přiložen doklad o kastraci. Dar bude poskytnut pouze občanům města. Žadatel o podporu musí předložit originál dokladu o uhrazení platby za veterinární úkon, tedy kastraci kočky. Na dokladu nesmí chybět datum zákroku a pohlaví kastrovaného zvířete. Jeden žadatel může za kalendářní rok požádat o příspěvek na kastraci pěti zvířat.

  Krmíte ptáky a toulavá zvířata? Vyhazujete zbytky jídla do mísy? Zvyšujete tím i populaci potkanů

  „Vzhledem k tomu, že se nejedná o levnou záležitost, předpokládáme, že by program mohl být populární. V minulých letech začalo finančně podporovat kastraci koček třeba město Poděbrady,“ řekla místostarostka Stanislava Tichá (Nymburk s klidem).

  Program bude fungovat od 3. února. Žádost najdou zájemci na webu města v sekci dotace a granty. „Zabráníme tak starostem s přemnožením koček bez domova, ale především utrpení toulavých zvířat,“ uvedla Tichá.

  5 důvodů, proč někteří lidé nemají rádi kočky. Čím je mazlíci rozpálí doběla?

  Nekastrovaná toulavá kočka může mít podle Kukalové v průměru šest potomků dvakrát ročně. Za svůj život tak přivede na svět kolem 100 koťat. „Tisíce bezprizorních koťátek mají to štěstí, že se ocitnou v některém z útulků a dostanou tak šanci na lepší život. Jiná ale laskavou péči člověka nikdy nepoznají a přicházejí o život pod koly aut či v důsledku strádání a nemocí,“ uvedla mluvčí.

  adp/ČTK  Nepřehlédněte