• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • O očkování pro neregistrované děti je velký zájem

  4.4.2024
  Simona Knotková

  Karlovarské očkovací centrum pro děti, které nemají v současnosti svého dětského lékaře, eviduje ještě před otevřením velký zájem. Denně tam přijímají několik objednávek, volají zejména lidé z menších měst, kde je problém s nedostatkem pediatrů největší.

  Podle odhadů je v Karlovarském kraji deset až 13 procent dětí, které nejsou registrovány u dětského praktického lékaře, informovala vrchní sestra očkovacího centra Simona Parthová. První děti začnou zdravotníci očkovat příští týden v pátek.

  V očkovacím centru, které spustilo registraci začátkem tohoto týdne, přijímají nyní tři až čtyři telefonáty denně. Někteří lidé se pouze o možnostech očkování informují, někteří se už přímo registrují. Zájem mají o vakcíny pro devítiměsíční mimino, ale i třináctileté děti. Podle vrchní sestry volají lidé především z menších a odlehlejších měst Chebska a Sokolovska, ve kterých v poslední době ukončil pediatr svou praxi. Konkrétně jde o Luby u Chebu a Kraslice.

  „Mám tu maminky právě z Chebska, kterým paní doktorka ukončila pediatrickou praxi k 1. dubnu a zatím pediatra nesehnaly a teď mají dítě rozočkované a potřebují třeba druhou nebo třetí dávku vakcíny do určitého termínu, aby to nepropadlo,“ uvedla Parthová. Do centra volají také těhotné ženy, které mají před porodem, a dosud nesehnaly dětského lékaře.

  Podobné centrum podle hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) nikde v České republice nefunguje. Na úpravu prostor pro očkovací centrum dal kraj 600.000 korun. Počet dětí, které nemají svého dětského lékaře, kraj jen odhaduje, přesná čísla zdravotní pojišťovny krajům neposkytují. I tak jde ale o poměrně vysoký podíl, uvedl hejtman.

  Očkování začne příští týden v pátek v dětském centru Na Vyhlídce v Karlových Varech. Zdravotníci budou aplikovat vakcíny zařazené do povinného očkování podle očkovacího kalendáře platného v ČR a doporučené vakcíny, například na rotaviry, pneumokoky, klíšťovou encefalitidu či sezonní chřipku. Otevřené bude centrum pouze pro objednané klienty vždy v pátek od 9:00 do 12:00. Registrovat se mohou zájemci od pondělí do čtvrtka od 8:00 do 11:30 na telefonním čísle 733 128 137 nebo e-mailu [email protected]. Je nutné si vzít s sebou očkovací průkaz a průkaz pojištěnce zdravotní pojišťovny.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte