• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • O trampingu i přírodě na jihu od hlavního města se dozvíte v Jílovém u Prahy

  11.2.2018
  Bohumil Brejžek

  V Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy mají milovníci trampingu možnost poznat romantický život prvních táborníků, kteří se do okolních divokých údolí vydávali. Expozice je věnována krajině mezi Kocábou, Vltavou a Sázavou a historii trampského hnutí. Právě v jižním okolí Prahy totiž tramping kolem roku 1918 vznikal.

  Druhý nejvyšší kamenný most ve střední Evropě slouží už 118 let. Víte, kde je?

  Romantická zákoutí Vltavy, Sázavy a Berounky se staly centrem desítek trampských osad jako Ztracenka, Dakota, Toronto, Klondike nebo Red River. Trampové se inspirovali romány Jacka Londona a Karla Maye a středočeské lesy si proměnili na divoký západ plný dobrodružství. Dodnes mají osady svého šerifa.

  FOTO: Muzeum Jílové – výstava o trampingu

  Muzeum Jílové – výstava o trampingu - Muzeum v Jílovém – Expozice trampingu DSC_3311Muzeum Jílové – výstava o trampingu - Muzeum v Jílovém – nádvoříMuzeum Jílové – výstava o trampingu - Muzeum v Jílovém – Expozice trampingu DSC_3310Muzeum Jílové – výstava o trampingu - Muzeum v Jílovém – Expozice trampingu DSC_3313Muzeum Jílové – výstava o trampingu - Muzeum v Jílovém

  Expozice letos oslavila třicet let

  Trampská expozice byla poprvé otevřena v roce 1987, poté byla dvakrát přebudována a aktualizována. Autory její současné podoby jsou Václav Eminger a Ivo Nevečeřal, na výtvarném zpracování se podíleli akademičtí malíři Miroslava Krausová a Petr Kříž. Podrobně je zde mimo jiné vysvětleno, co ovlivňovalo tramping při jeho začátcích, které významné osobnosti, zejména z řad sportovců a hudebníků, jím byly odchovány. Obří satelitní mapa celé oblasti zabírá celou jednu velkou stěnu. Do míst, kde ležely nebo leží trampské (dnes povětšinou chatové) osady jsou pak doplněny ikonky s vlajkami osad. Na dalších panelech jsou pak vlajky seřazeny a popsány i s názvy.

  „Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

  K trampingu neodmyslitelně patří hudba a proto v muzeu najdete i fotografie, jmenovky a krátké životopisy nejslavnějších bardů trampské písně, včetně obalů gramofonových desek a to hlavně těch úplně nejstarších.

  FOTO: Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

  Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - Muzeum – Jílové u Prahy (5)Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - Muzeum – Jílové u Prahy (4)Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - Muzeum – Jílové u Prahy (3)Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - Muzeum – Jílové u Prahy (1)

  Trampská literatura je další částí expozice, kde jsou vystaveny ukázky jednotlivých publikací, a to jak knižních, tak i v podobě nejrůznějších časopisů. Vstupní prostor expozice je pak vyplněn zajímavými ukázkami z okolní přírody s řadou fotografií, textů nebo i vycpaninami zvířat a ptáků.  Nepřehlédněte