• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • O zabavená zvířata se postará nové záchranné centrum pro chladnomilné šelmy v Táboře

  12.6.2024
  Doris Drienová

  Zoologická zahrada v Táboře ve středu otevřela záchranné centrum pro chladnomilné šelmy. Objekt bude fungovat jako zázemí pro zabavená zvířata, o něž se jejich majitelé z různých důvodů nemohou starat.

  Náklady na výstavbu centra CITES se pohybovaly kolem 13 milionů korun. Novináře o tom v Táboře informovali zástupci zoo, inspekce životního prostředí a ministerstva životního prostředí.

  „Jakmile se vyskytla možnost realizovat tento projekt, tak jsme neváhali. Výstavba záchranného centra zapadá přesně do naší koncepce pomoci ohroženým druhům. Snažili jsme se o to, aby stavěné centrum bylo komfortní a zároveň také univerzální pro všechny druhy chladnomilných šelem. Můžeme sem proto umístit tygra usurijského, všechny druhy levhartů, pum, vlků nebo rysů. Univerzálnost je největší výhodou našeho centra,“ uvedl ředitel a majitel táborské zoo Evžen Korec.

  Podle statistik ministerstva životního prostředí v Česku zhruba dvě stovky šelem žijí u soukromých chovatelů. V zoologických zahradách jich je pak pouze přibližně stovka. Některé šelmy však žijí v nevhodných podmínkách nebo je majitelé drží nelegálně. „Síť záchranných center, v nichž pak zabavená zvířata končí, není v české republice tak hustá. Proto jsme rádi, že v Táboře jedno vzniklo. Největší problém je se šelmami, konkrétně s velkými kočkami, kdy péče o ně je velmi náročná,“ uvedl ředitel Česká inspekce životního prostředí Petr Bejček. Dodal, že ročně inspektoři v republice zabaví několik šelem.

  Táborské záchranné centrum je určené pro čtyři zvířata. Mohou být umístěna do dvou oddělených sekcí, pokud by se nedokázala tolerovat.

  Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech, táborská, vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací. V táborské zoo žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Zoo se specializuje na chov ohrožených druhů. Dlouhodobě se věnuje projektu návratu zubra evropského do přírody.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte