Obce na Praze-západ se připravují na spuštění webů pro nevidomé

25.11.2019
Andrea Cerqueirová

„Ano, finišujeme zcela nový web obce. Do konce roku ho spustíme,“ odpověděl místostarosta Horoměřic Aleš Sedláček. „Pro město Řevnice vzniká povinnost zajištění přizpůsobení webu až od 23. září 2020 (viz zákon č. 99/2019 Sb., § 13 Přechodná ustanovení). Celou záležitost jsme konzultovali a dále konzultujeme s naším webmasterem, společností as4u.cz, která pro nás i další obce inovaci stránek a případné aplikace připravuje. Zavedení jednotlivých inovací bude tedy dokončeno nejpozději do požadovaného termínu. Přesnou formu zatím neznám,“ reagovala Petra Karešová z kanceláře starosty Řevnic.

Přípravy i v Černošicích a Mníšku

„Město Černošice má web na platformě od firmy Galileo, která se specializuje na weby pro města a obce, a přizpůsobení pro nevidomé pro své klienty, tedy i pro nás, zajišťuje centrálně. I tak ještě detailněji prověříme, co vše plníme a co případně zatím nikoliv,“ odpověděl starosta Černošic Filip Kořínek. „Pro weby spuštěné před datem účinnosti zákona jsou pravidla závazná od 23. září 2020. Do té doby chystáme aktualizaci současné podoby městských webových stránek a své povinnosti v této oblasti samozřejmě splníme,“ uvedl vedoucí odboru kanceláře starostky Městského úřadu Mníšek pod Brdy Jaroslav Pešice.

Nevidomí dělají seniorům společníky, chrání je před samotou

„Pravidla pro tvorbu přístupného webu pro městský web města Libčice nad Vltavou platí již dlouho. Z našeho pohledu tak dochází ke změně hlavně formálního způsobu proklamace splnění podmínek pro přístupnost webu. V této oblasti proto chystáme aktualizaci stránek, aby byla v souladu s novým zněním zákona,“ uvedla libčická radnice.

Jak nevidomí a slabozrací pracují s weby

„Nevidomí a slabozrací lidé používají běžné počítače vybavené asistivní technologií, která jim práci s počítačem umožňuje. V případě slabozrakých uživatelů se jedná o softwarovou lupu, což je program, který informace na obrazovce umí zvětšit a v případě hlasové podpory doplnit i čtením informací z obrazovky. Nevidomí uživatelé pak používají screenreader (odečítač, čtečku obrazovky), který v kombinaci s hlasovou syntézou umí informace z obrazovky přečíst, v případě připojení braillského řádku je pak může uživatel mít k dispozici i v Braillově slepeckém písmu,“ uvádí na webu ministerstva vnitra Radek Pavlíček, který se věnuje speciální informatice pro uživatele s těžkým postižením zraku.

FOTO: Weby obcí budou sloužit i nevidomým

Weby obcí budou sloužit i nevidomým - All-focusWeby obcí budou sloužit i nevidomým - All-focusWeby obcí budou sloužit i nevidomým - All-focusWeby obcí budou sloužit i nevidomým - All-focusWeby obcí budou sloužit i nevidomým - All-focus

Přelomová pomoc

Ve světě, jak Náš REGION v minulosti informoval, už je pro nevidomé a slabozraké vyvinuta i další pomoc, kupříkladu zařízení OrCam MyEye bylo prezentováno v rámci loňského ročníku konference INSPO. Toto zařízení zprostředkovává umělé vidění pro nevidomé a slabozraké lidi a pro lidi s poruchami čtení. Omer Elad z Izraele uvedl, že zatím není k dispozici v České republice, což by se ale mělo brzy změnit, lidé ho využívají už ve 30 zemích a ve 20 jazycích. Jedná se o malou chytrou kamerku připevněnou na brýlích, která umožňuje okamžité a diskrétní přečtení tištěných textů z jakéhokoli povrchu (zastávky tramvají, nápisy na obchodech, weby atd.), rozpoznání totožnosti lidí, identifikování produktů, barev a bankovek. Vyjde na 4500 dolarů, což je podle stávajícího kurzu v přepočtu něco přes 90 tisíc korun.

Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Nevidomým a slabozrakým pomůže rychleji číst

Služba i pro neslyšící

Na obecních webech jsou uvedeny převážně praktické informace pro občany, nacházejí se tam i různé texty týkající se toho, co se v té které obci podařilo. Pokud web není uzpůsobený, mají nevidomí problém se informace dozvědět. I při úpravě webu je však třeba myslet na to, aby byl opravdu funkční, tedy dbát na technické detaily. Některé radnice jdou ještě dál, aby informace zpřístupnily lidem s handicapy. Například v Praze bylo v průběhu minulého funkčního období zavedeno to, že část jednání zastupitelstva je simultánně v přímém přenosu – na internetu – tlumočeno pro neslyšící. Ti mohou písemný „překlad“ sledovat i přímo v jednacím sále. A to i díky lidem, kteří obrovskou rychlostí a online jednání přepisují.Nepřehlédněte