• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • OBRAZEM: Víte, kde v Praze najdete sochu pterodaktyla? Hledejte v Grébovce u grotty, nejpozoruhodnější umělé jeskyně nejen u nás

  10.8.2018
  Jitka Lenková
  Další fotky

  Nenechte se zmást tím, že hledáte Grébovku, ale směrovky ukazují jen k Havlíčkovým sadům. Tenhle půvabný kousek zeleně v Praze 2 na Vinohradech má za sebou bohatou a dlouhou historii.

  Řečeno slovy odborníka se jedná o park smíšeného novorenesančního a novoromantického pojetí, ohraničený ulicemi U Havlíčkových sadů a Rybalkovou a na jihu potokem Botič. Z jeho celkové rozlohy 11 ha zabírá 1,7 ha vinice, s jejímiž zkapalněnými produkty se můžete blíže seznámit v tamním Viničním altánu.

  OBRAZEM: Abyste se prošli po vinici, nemusíte na Moravu. Víte, kde je vinice svaté Kláry?

  Přes 130 let práce a vývoje

  Tzv. Grébovka byla vybudována v letech 1871 až 1888 jako zahrada patřící k vile (čp. 58) pražského průmyslníka Moritze Gröbeho, společníka firmy Lanna a Šebek. Gröbe nešetřil, mohl si do vily a zahrady dovolit investovat tehdejších 1,76 milionu korun, tj. dnes téměř půl miliardy.

  První písemnou zmínku o této lokalitě jako o vinici máme doloženou z roku 1323, víno se zde začalo pěstovat za Karla IV., který přikázal vinnou révou osazovat všechny příhodné svahy. Dnes je z celého rozsáhlého areálu, který prošel v letech 2001 až 2014 rozsáhlou rekonstrukcí, zcela jistě nejpozoruhodnější umělá jeskyně, tzv. grotta, postavená jako romantizující prvek.

  OBRAZEM: Tajemství Valdštejnské zahrady. Proč tam jsou podivní hadi a ropuchy?

  Pečlivá příprava, skvělý výsledek

  Autoři projektu, architekt Barvitius, stavitel Havel a jeho asistent, nejprve hledali inspiraci v cizině, v Itálii a v Německu. Inspirovaly je především Berlínské akvárium, fontány v Kasselu a umělé skály ve Zhořelci. Samotnou stavbu zrealizoval pražský sochař Josef Vorlíček z cihel omítnutých betonem tak, aby výsledek připomínal krápníky. Pozoruhodné jsou doplňky grotty, zejména pak pterodaktyl (!) ve středu mušle nesené bohem moří Neptunem v kašně dole před grottou, vytvořené Bohuslavem Schnirchem.

  FOTO: Grébovka

  Grébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focus
  Další fotky
  Grébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focus

  Krása za 40 milionů

  Grotta i její okolí postupem doby chátraly, usídlili se zde bezdomovci i narkomani a záchrana přišla na poslední chvíli. Když zahradu získal nový majitel, Praha 2, podařilo se v letech 2011 až 2014 nákladem 40 milionů korun grottě vrátit původní krásu. A že je na co se dívat!  Nepřehlédněte