5℃
Dnes je 21. listopad , svátek má Albert

OBRAZEM: Tajemství Valdštejnské zahrady. Proč tam jsou podivní hadi a ropuchy?

Další fotky

Máme vůbec čas na chvilku se zastavit a vnímat svět kolem sebe? Spěcháme tam a zase sem, jakoby neschopni těšit se z tak prosté věci, jako je třeba zahrada. Ne ta s ředkvičkami, mrkví a běžnou zahradní květenou, se sudy na vodu a kompostem v rohu. V Praze, a nejen tam, máme i jiné zahrady.

Příběh tajemného Péráka: Postrach esesáků nebo žen?

Z nich asi nejdostupnější je zahrada Valdštejnská. Ideálně do ní můžete vejít od jara do podzimu nenápadným vchodem vedle stanice Malostranská a hned vás pohltí svým kouzlem. Mimořádně velké umělé jezírko s ostrůvkem uprostřed ukrývá výstavní kusy zahradních rybiček, na hladině se prohánějí kachny a vodní slípky, objeví se i pávi, mezi nimi i nejméně jeden bílý. Příjemné realistické sochy ožívají antickými náměty. Laokoon a jeho synové zápasí s obludnými hady, nymfu dobývá nenasytný satyr, Herkules si vyřizuje účty s kentaurem a uprostřed jezírka s hydrou. Sešlo se tu tolik bájných stvoření jen náhodou?

Tiché kroky, šepot a odporný dětský nářek. Straší na hřbitově v Noutonicích zavražděná hraběnka?

Srdcem zahrady by podle vkusné tabulky na podstavečku měla být umělá krápníková stěna, někdejší zahrada tajemná či vyhrazená (giardino secreto anebo segreto). Vypadá to, jako by se stěnou dalo projít skrz. Zpátky do zahrady, ven anebo úplně jinam? Strážci tajemství jsou drobné plastiky hadů a ropuch skrývající se mezi krápníky. Jací ptáčci zpěváčci asi kdysi obývali nedalekou voliéru a svým štěbetáním upozorňovali na existenci „ptačího nářečí“ čili tzv. mluvené kabaly?

Přitahuje zahrada mystické síly?

Místo nich tu sídlí ptáci daleko temnější, skupina výrů. Obvykle sedávají až úplně nahoře a víc než dobře se hodí k štukovým hadům a ropuchám. Byl to záměr anebo náhoda? Přitahuje si sama zahrada „spřízněné dušičky“? A vůbec – kdo asi měl užívat esoteriky a jemných náznaků v této tajné zahradě? Majitel paláce, drsný vojevůdce Albrecht z Valdštejna? Přinejmenším věřil alespoň přece na horoskopy.

Tajemný kopec Erš. Osídlení v mladší době železné a prehistorické hroby. Jak se to pojí se sovětskou armádou?

Vedle různých potvor zahrada návštěvníkům představuje i zajímavý průhled na fontánu ne nepodobnou mystické rajské studni věčného mládí. Další nápověda? Snad…V každém případě, jako by se tu čas zastavil…Tak nějak to možná vypadá na věčnosti….

FOTO: Tajemství Valdštejnské zahrady

Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady  1Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 2Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 3Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 4Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 5
Další fotky
Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 6Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 8Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 9Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 10Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 11Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 12Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 13Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 14Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 15Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 16Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 17Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 18Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 19Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 20Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 25Tajemství Valdštejnské zahrady - OBRAZEM: Tajemství Valdštejnské zahrady. Proč tam jsou podivní hadi a ropuchy?Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 26Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 27Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 28Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 29Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 30Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 31Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 32Tajemství Valdštejnské zahrady - Tajemství Valdštejnské zahrady 33

 

Včera, 17:30
Osudová zkouška na něj čekala třikrát v životě a ve všech třech případech se Alois...
Včera, 16:21
Dokumentární filmy, diskuze a výstavy na téma jídlo a zemědělství budou k vidění 21. listopadu...
Včera, 16:00
Francouzský chemik a biolog Louis Pasteur je všeobecně uznáván jako nejvýznamnější osobnost dějin lékařství. Vědu...
Včera, 14:00
Největší bizáry na polích českých diet? Vajíčková dieta, banánová i tukožroutská polévka. Co je libo?
Včera, 11:30
Rady, tipy a vychytávky z dob minulých jsou hojně vyhledávané i dnes. Sice se dříve (oproti...
Včera, 10:00
Při procházkách po romantických uličkách ve Starém městě procházíme kolem gotických staveb, renesančních paláců i...
Včera, 08:00
Obyvatelé Ženevy si mohli vybrat. Buď přijmout Kalvínovu věrouku i se všemi omezeními, anebo raději...
19.11.2019
V listopadu 1945, jen pár měsíců po válce, otevřel americký žalobce Henry Jackson pětihodinovou obžalobou...
19.11.2019
Přitom Ladislav Mikeš Pařízek (19. 11. 1907 – 28. 3. 1988) býval ještě počátkem 60. let naší...
19.11.2019
Dýně přímo volají po nápaditém zpracování, stejně tak jablka i hrušky. Slibují výjimečný gurmánský zážitek....
Reklama