• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Tajemný kopec Erš. Osídlení v mladší době železné a prehistorické hroby. Jak se to pojí se sovětskou armádou?

  4.5.2018
  Jitka Lenková
  Další fotky

  Asi kilometr od obce Tursko kousek za Prahou se rozkládá poměrně nápadný zalesněný vršek (345 m) zvaný Erš – nebo také Erz. Jak to bylo původně správně, dnes nikdo neví. To věděli Keltové, které toto jméno kopci dali. Tedy snad. Odborníci pouze předpokládají, že to byli Keltové a že ono slovo, erš, či erz, znamená vítěz.

  Rádi bychom v tomto historickém názvu viděli odkaz k legendární bitvě na Turském poli, důkazy toho, že se zde anebo v blízkém okolí vůbec kdy nějaká bitva odehrála, však chybí. Přesto bylo toto místo osídleno již dávno, jak dokládají mohyly nejspíše z doby laténské, čili mladší doby železné (cca 450 př.n.l.-přelom letopočtu, které se nacházejí nejenom na Erši, ale také na v okolí – na pahorku Krliš a v místě zvaném Na zabitém.

  Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?

  Podstatně strašidelněji se do současné podoby Erše zapsala přítomnost sovětské (?) armády. Pozůstatky jejích objektů včetně podzemních prostor lze na vršku navštívit dodnes, pochopitelně jen na vlastní nebezpečí. Pozoruhodný doklad (ne)kultury současné doby by si jistě zasloužil pozornost odborníků na sociální antropologii. I když jména autorů grafitti a i jejich myšlenkové pochody pro nás zůstanou tajemství.

  FOTO: Tajemný Erš

  Tajemný Erš - Tajemný Erš 1Tajemný Erš - Tajemný Erš 2Tajemný Erš - Tajemný Erš 3Tajemný Erš - Tajemný Erš 4Tajemný Erš - Tajemný Erš 2
  Další fotky
  Tajemný Erš - Tajemný Erš 6Tajemný Erš - Tajemný Erš 7Tajemný Erš - Tajemný Erš 8Tajemný Erš - Tajemný Erš 9Tajemný Erš - Tajemný Erš 10Tajemný Erš - Tajemný Erš 11Tajemný Erš - Tajemný Erš 12Tajemný Erš - Tajemný Erš 13Tajemný Erš - Tajemný Erš 14Tajemný Erš - Tajemný Erš 15Tajemný Erš - Tajemný Erš 16Tajemný Erš - Tajemný Erš 17Tajemný Erš - Tajemný Erš 18Tajemný Erš - Tajemný Erš 19Tajemný Erš - Tajemný Erš 20

  V souvislosti s Eršem určitě ne jediným. Pořád se můžeme ptát – komu patří prehistorické hroby, které se zde podařilo objevit? Opravdu se tu neodehrála žádná bitva anebo jsme zatím jen hledali jen špatně nebo na nesprávném místě? A značí tísnivá, ale zároveň i trochu posvátná atmosféra, kterou můžeme na Erši pocítit, že to třeba kdysi býval posvátná pohanský háj? A kolik dalších tajemství Erš a jeho okolí ještě skrývá?


  Témata:

  Nepřehlédněte