• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Obrazy Čechů z Montmartru a Montparnassu jsou k vidění na Klárově

    19.12.2024

    Ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně probíhá výstava „École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž“ věnovaná umělcům, kteří se ve Francii prosadili více než ve své vlasti.

    Veřejnost bude mít možnost do 2. března příštího roku vidět obrazy s charakteristickými náměty pařížské školy – portréty současníků, městské krajiny, výjevy z pouličního života chudinských čtvrtí Paříže, modelky, prostitutky nebo scény z kabaretů, cirkusů a kaváren. Výstava nabídne přibližně 250 obrazů zapůjčených z evropských muzeí.

    „Ačkoliv jména František Kupka, Josef Šíma, Jindřich Štýrský a Toyen jsou dnes nejčastěji spojována s českým uměním ve Francii, tehdejší pařížské publikum mělo zcela jiné favority. Jiří Karas, Otakar Kubín, František Zdenek Eberl vystupující ve Francii pod jmény Georges Kars, Othon Coubine a François Maurice Eberl byli mnohem známější a byli vystavováni v nejprestižnějších galeriích a vycházely jim monografie,““ uvedla Anna Pravdová, kurátorka Sbírky moderního umění NGP.

    Výstava nabídne díla českých umělců, kteří se stali součástí takzvané pařížské školy, kosmopolitního uskupení umělců usazených především na Montmartru a Montparnassu.

    Projekt École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž mapuje pozici Karse, Coubina a Eberla v pařížském uměleckém provozu a účast na výtvarných salonech a kolektivních výstavách. Vedle řady dosud neznámých děl od těchto autorů, která tvoří jádro výstavy, ukazuje také obrazy Aléna Diviše, Edity Hiršové a světově známých autorů jako Amedeo Modigliani, Chaim Soutine, Jules Pascin, Fujita nebo Chana Orlovová. Návštěvníci mohou vidět řadu děl, která dosud nebyla vystavena. Mezi nimi jsou i práce, které byly nedávno objeveny v amerických sbírkách a poprvé se vracejí do Evropy. Jde o soubor děl Othona Coubina, který patřil sběrateli Leovi Steinovi.

    NGP v rámci výstavy ve Valdštejnské jízdárně nabízí také edukační programy jako komentované prohlídky pro veřejnost a pedagogy. Přímo ve Valdštejnské jízdárně je otevřeno interaktivní Studio, v němž se zájemci přenesou v čase o sto let zpátky do prostředí pařížské kavárny, herny nebo do bytu sběratele umění. K výstavě vydává NGP několik publikací.

    Pro pařížskou školu je podle NGP charakteristické míšení stylů i jistá stylová hybridita způsobená právě oním kosmopolitním prostředím, v němž díla vznikala. Společenský kontext, v němž tito umělci žili a tvořili, generoval v jejich tvorbě příbuzná témata odrážející soudobý život meziválečné Paříže.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte
    9.1.2025
    ZajímavostiZprávy

    Ohňostroje a vyhozené stromky